A tak jest w przypadku Sony, który zaprezentował radio samochodowe XAV-602BT. Do sprzedaży trafi w przyszłym roku.

Niemal pół roku trzeba będzie czekać na nowe radio samochodowe Sony XAV-602BT. Sony choć już teraz pokazał nowy sprzęt, to zamierza go wprowadzić do sprzedaży dopiero w styczniu przyszłego roku. Skąd zatem pośpiech z wprowadzeniem nowego modelu do sprzedaży?

Podłącz smartfona. Ale kompatybilnegoNowe radio Sony wyposażono w technologię MirrorLink. Przyda się, by lepiej wykorzystać możliwości nowych telefonów. Klonowanie obrazu z telefonu na ekran radia trudno przecenić. Gorzej z dostępnością telefonów. Póki co jest ich zaledwie kilkanaście w Europie. A większość już powoli znika z rynku (Nokia z Symbian). Jedyne powszechnie dostępne to modele z Android: wybrane modele Samsunga i Sony. A to niedużo. Stąd nowy pomysł na integrację z telefonem. Nazywa się…

AppRemote czyli podłącz telefon z AndroidNowa aplikacja AppRemote jest dostępna dla dwóch platform: Android oraz iOS. Wystarczy zatem niemal dowolny telefon z jednym z dwóch systemów, by uzyskać zaawansowaną współpracę z radiem. I to obustronną. Telefon może służyć jako wyświetlacz aplikacji a sterowanie nimi jest dostępne przez radio. Sony twierdzi, że w XAV-602BT będzie możliwe nawet uzyskanie kopii ekranu smartfonu. Póki co jednak jeszcze nie wiadomo dla których telefonów będzie dostępna wspomniana funkcjonalność. Niemniej niezależnie od stopnia zaawansowania: słuchanie i sterowanie aplikacją z radiem internetowym też jest pożądane.

W ramach ciekawostki: poprzez ekran telefonu można sterować podstawowymi funkcjami radia. Wystarczy kilka gestów by zmienić korekcję dźwięku czy balans lub fader. Do tego dodano jeszcze jeden gadżet i to całkiem praktyczny. A jest to…

Sterowanie głosoweSony rozpoznaje podstawowe komendy. Można włączyć nawigację i wybrać cel podróży. A to nie wszystko. Umożliwia również głosowe odpowiadanie na otrzymane wiadomości SMS. A po wypowiedzeniu nazwy zespołu czy wykonawcy odtworzy określoną muzykę.

W ramach gadżetów: syntezator głosu. Przyda się do odsłuchania wiadomości tekstowych, tweedów czy przypomnień z kalendarza. Wspomniana opcja jest dostępna dla funkcji Smart Connect. W telefonach Xperia instalowana seryjnie. W pozostałych z Android do pobrania i zainstalowania ze sklepu GooglePlay.

Nawigacja GPS jako opcja: od TomTomXAV-602BT to samochodowa stacja multimedialna. Ale nie nawigacja GPS. Taką może się stać dopiero po dodaniu opcjonalnego modułu TomTom: XA-NV300T. W standardzie sterowanie głosowe, mapy z danymi o natężeniu ruchu drogowego IQ Routes. O odświeżaniu danych w trybie on-line na razie ani słowa. Niewykluczone, że pakiet usług Live nie będzie dostępny dla radia Sony.

Dźwięk w standardzie 4.1Na koniec parę słów o jakości dźwięku. Sony chwali się, ze zestaw odtworzy dźwięk 4.1. Kanał centralny ma być wirtualny dzięki odpowiedniej korekcji dźwięku. Ciekawe, jak to będzie wyglądało w rzeczywistości. Póki co: pozostaje wierzyć na słowo. I uzbroić się w cierpliwość do przyszłego roku. A dokładniej do stycznia. Wtedy wówczas Sony XAV602BT ma trafić do sprzedaży.