Oto nowa kolekcja elektroniki Pioneera: radia samochodowe z serii DEH i MVH. Przygotowane na sezon 2016/2017. Będziemy mogli oglądać je w sklepach i na aukcjach co najmniej przez cały rok, aż do jesieni 2017 roku, gdy pojawią się następcy.  Lista jest dość długa. Serię DEH tworzą modele: X5900BT, 4900DAB, 3900BT, X2900UI, 1900UB (w kilku odmianach). W przypadku MVH do wyboru będą zaś 390BT, 290DAB oraz 190UI i 190UB. Całkiem sporo.

Znak nowych czasów w car audio: aplikacja

Już nie moc, liczba wyjść, korekcja dźwięku czy przetwornik liczą się w przypadku nowych urządzeń. Kluczowe staje się to, aby sprzęt współpracował z odpowiednią aplikacją w smartfonie. W przypadku renomowanej japońskiej firmy do dyspozycji jest aplikacja Pioneer ARC, która zmienia telefon z Android oraz iOS w zaawansowany pilot sterujący. Można przeglądać katalogi z muzyką, zmieniać źródło dźwięku (radio FM i DAB, Bluetooth audio i inny odtwarzacz), kontrolować głośność czy włączyć Spotify. A to nie wszystko. W ramach opcji jest nawet dostosowanie koloru podświetlenia.

Pioneer z aplikacją ARC
Pioneer z aplikacją ARC

Brzmienie wg. Pioneera

Pioneer nie zapomina na szczęście o tradycji: rozbudowanej korekcji dźwięku. Zależnie od wersji do wyboru będzie zatem 13 lub 8 pasmowy korektor, DSP z korekcją czasu, gotowe zaprogramowane efekty oraz tajemniczo brzmiąca funkcja 3 way network mode. Kryje się za nią pomysłowe rozwiązanie: podział pasma na trzy zakresy i trzy pary wyjść RCA (niskie, średnie, wysokie). Na ile okaże się użyteczne w praktyce? Zapewne docenią je przede wszystkim miłośnicy aktywnego podziału dla trójdrożnych zestawów głośników.

Pioneer DEH-3900BT
Pioneer DEH-3900BT

Po staremu pozostało jedno rozwiązanie dla tych, którzy nie mają osobnego wzmacniacza do subwoofera – możliwość mostkowania dwóch kanałów i bezpośredniego podłączenia głośnika niskotonowego. Wbrew pozorom rozwiązanie od lat sprawdza się w praktyce i jeśli głośnik zostanie dobrze dobrany, to można uzyskać zaskakujące efekty.

Spotify pod kontrolą. Bluetooth w serii

Bez względu na to czy korzystacie z płatnej wersji Spotify premium lub darmowej, nowe radia Pioneera umożliwiają kontrolę popularnego serwisu muzycznego. Dla kierowcy oznacza to zatem, że przy użyciu przycisków na panelu będzie sterował odtwarzaniem muzyki z aplikacji w telefonie. Na wyświetlaczu zaś ujrzy kluczowe informacje o nagraniu.

Pioneer_DEH-X5900BT
Pioneer_DEH-X5900BT

Łączność z programem Spotify może się odbywać przewodowo (poprzez gniazdo USB) lub bezprzewodowo poprzez Bluetooth. W tym drugim przypadku jest to możliwe, o ile radio jest wyposażone w zestaw głośnomówiący. W nowej ofercie Bluetooth występuje jako standardowe wyposażenie trzech modeli: DEH-X5900BT, DEH-3900BT oraz MVH-390BT.

Cyfrowe radio: także DAB+

W gamie pojawiły się także dwa modele wyposażone w odbiornik cyfrowej radiofonii DAB/ DAB+. DEH-4900DAB i MVH-290DAB są dostosowane do standardów emisji w Polsce oraz w pozostałych krajach UE. Wyposażono je w przydatną funkcję Time Shift, dzięki której można zatrzymać odbiór programu i cofnąć w razie potrzeby, b y ponownie odsłuchać wybrany fragment audycji.

Pioneer_MVH-290DAB
Pioneer_MVH-290DAB

Nowe radia powinny sukcesywnie trafiać do sklepów w całej Polsce. Polski importer obiecuje, że kolekcja powinna być dostępna jeszcze w październiku.