Uniwersalny system HUD na szybie? Japończycy byli pierwsi. U siebie. Amerykanie w Europie z systemem powiązanym z nawigacjami Garmina. Teraz pora na japoński debiut w Europie. Jako pierwszy: Pioneer.

Jak to działa?Idea jest prosta. Uniwersalny wyświetlacz NavGate na szybę wraz z małym projektorem technologii DLP. Do powieszenia na osłonie przeciwsłonecznej. I to na tyle łatwo, że w przypadku, gdy osłonę trzeba opuścić demontaż systemu jest błyskawiczny. Ale to dopiero połowa sukcesu.

Do sukcesu potrzebny jeszcze kompatybilny smartfon z oprogramowaniem CoPilot oraz iGO Primo. Co to znaczy kompatybilny? Przede wszystkim zatwierdzony przez Pioneera. Smartfon łączy się z zestawem HUD tradycyjnym przewodem USB. To przez USB odbywa się transmisja danych z telefonu. Celowo używam sformułowania danych, gdyż nie ma knowania obrazu. Jest wyświetlanie kluczowych informacji. A jakie są kluczowe do producenta sprzętu i twórców aplikacji nawigacyjnych?

Co widać na szybie?Przede wszystkim zegar, aktualną prędkość, szacunkowy czas dojazdu, limity prędkości, ostrzeżenia przed fotoradarami. Oczywiście również strzałki wskazujące kierunek jazdy. Wszystko w kolorze. Tak, to nie pomyłka: HUD Pioneera jest w kolorze. I obowiązkowo z funkcją oszczędzania energii. Dzięki czujnikom światła system automatycznie dostosowuje jasność projekcji.

A jak duże są wskazania z systemu HUD na szybie? Pioneer twierdzi, że kierowca widzi tyle, ile można dostrzec na 30 calowym ekranie z odległości 3 metrów. Analogia do małych telewizorów jest jak najbardziej wskazana.

Ile to kosztuje?Pioneer jeszcze nie ujawnił cen. Jedynie miesiąc wprowadzenia do sprzedaży: październik. Niemniej wydatek na system to nie jedyny koszt. W materiałach prasowych znaleźliśmy informację, że dostęp do funkcji HUD w aplikacjach nawigacyjnych jest możliwy poprzez wewnętrzny sklep dostępny w programie nawigacyjnym. Wygląda zatem na to, że łączny koszt zakupu to suma za sprzęt Pioneera, smartfon, aplikację nawigacyjną i opcję HUD. Czy całość nie będzie czasem zbyt kosztowna? Nie jesteśmy tego tacy pewni.