Radio samochodowe z dostępem do internetu? Pioneer obiecywał bardzo ciekawe rozwiązania podczas premiery samochodowych stacji multimedialnych z zeszłego roku. Wówczas Japończycy pochwalili się nową usługą AVICSYNC. Zapowiadali, że dzięki niej będzie można korzystać w radiu samochodowym z wybranych funkcji po podłączeniu sprzętu do internetu. Łączność ze światem ma się odbywać za pośrednictwem telefonu skomunikowanego ze sprzętem Pioneera poprzez Bluetooth. Ale nie każdego telefonu. Powinien to być kompatybilny model wraz z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. Problem w tym, że aplikacji jak nie było tak nie ma.

AVICSYNC przyda się do sprawdzania informacji o korkach (funkcja INRIX), aktualnej prognozy pogody (CommuteWX), cen paliw (ExtraMile),ostrzeżeń o utrudnieniach na drogach (Waze) oraz wyszukiwania dostępnych parkingów oraz wysokości opłat za parkowanie (Parkopedia). Przynajmniej w teorii. W praktyce trudno określić kiedy zapowiadana funkcjonalność będzie dostępna. Pioneer już opóźniał wprowadzanie funkcji AVICSYNC: jeszcze kilka miesięcy temu obiecywano, że problem zostanie rozwiązany do końca 2014 roku. Choć pierwsze stacje multimedialne dostosowane do nowej funkcjonalności pokazano rok temu to ich nabywcy wciąż muszą trenować swoją cierpliwość. W lutym tego roku Pioneer ogłosił kolejne opóźnienie w pracach nad aplikacją do smartfonów, dzięki której będzie można skorzystać z AVIC SYNC. I wciąż nieznany jest termin, kiedy aplikacja pojawi się w wersji dla użytkowników stacji multimedialnych AVIC-F60DAB, AVIC-F960DAB, AVIC-F960BT, AVIC-F860BT. Póki co fani marki muszą się zadowolić opublikowanymi przeprosinami.

Pioneer nie jest jedyny, który zaliczył prestiżową wpadkę. Problemy z nowymi technologiami dotyczą także koncernów samochodowych i informatycznych. Google i Apple wciąż nie mogą się pochwalić odpowiednią dostępnością oczekiwanych rozwiązań umożliwiających integrację smartfonu ze sprzętem w samochodzie: AndroidAuto oraz CarPlay. Jeszcze w zeszłym roku Mercedes i Volvo, które miały być jednymi z pierwszych we wdrażaniu rozwiązań Apple i Google zapowiedziały co najmniej kilkumiesięczne opóźnienie. Jak po grudzie przebiega także popularyzacja technologii MirrorLink. Lista kompatybilnych samochodów i telefonów wciąż nie imponuje. A miało być tak łatwo, wygodnie i przyjemnie....