Zmiana standardu złącza w nowym iPhone 5 oznacza spore konsekwencje dla producentów radioodtwarzaczy. Szczególnie tych, którzy oferują sprzęt dostosowany do zaawansowanej współpracy ze sprzętem Apple. By skorzystać z trybu aplikacji , czyli sterować wybranymi funkcjami telefonu przez radio samochodowe potrzebny jest odpowiedni adapter. W zależności od radia to oczywiście będzie inny adapter. Pioneer do swojej gamy radioodtwarzaczy przygotował aż trzy różne modele kompatybilne ze złączem Lightning – USB i Lightning –AV (HDMI lub VGA): CD-IH202 HDMI, CD-IV202AV VGA, CD-IV202NAVI VGA. Do czego się przydadzą?

Najważniejszy jest tryb aplikacji, który umożliwia sterowanie wybranymi programami w telefonie. Katalog jest powiększany, więc można użyć różnych nawigacji, programów do zarządzania kontaktami, odtwarzaczem filmów a także kalendarzem czy komputerem pokładowym. Innymi słowy: dzięki odpowiedniej aplikacji w telefonie można poprawić funkcjonalność radia, np. o nawigację GPS.

Tryb aplikacji to nie wszystko. Można również korzystać ze sterowania odtwarzaniem muzyki i pików video a także radiem internetowym. W przypadku plików video do dyspozycji jest transmisja w trybie HDMI lub tradycyjnym VGA. W obu rozwiązaniach sygnał video przesyłany jest oddzielnym przewodem, niezależnym od złącza USB. Rodzaj złącza do transmisji video jest uzależniony od radia samochodowego. W przypadku najbardziej zaawansowanego SPH-DA100 znanego jako AppRadio jest to złącze HDMI, często stosowane w domowym sprzęcie audio video. W przypadku pozostałych radioodtwarzaczy z serii AVX i AVIC korzysta się wyłącznie ze złącza VGA.

Adaptery do sprzętu Apple nigdy nie były tanie. Tak zapewne będzie też z nowymi wersjami do iPhone 5. Pioneer jeszcze nie podaje cen. Znany jest tylko przybliżony okres debiutu w sklepach. Wiosną tego roku.