Transmiter FM do samochodu? Wbrew pozorom nie łatwo wybrać, bo jest sporo oryginalnych pomysłów na wykorzystanie tej samej technologii. Transmiter może służyć wyłącznie do przesyłania muzyki z innego urządzenia. Równie dobrze może też służyć jako czytnik kart pamięci i USB, odtwarzacz muzyki a nawet zestaw głośnomówiący. Stad ogromna rozbieżność cen. Nie trudno znaleźć modele za kilkadziesiąt złotych jak i drogi sprzęt za kilkaset. W przypadku modeli marki Belkin, na najtańszy z opisywanych modeli potrzeba co najmniej 68 zł.

Transmitery do iPoda i iPhone’aOto rozwiązanie dla fanów sprzętu Apple ze złączem starszej generacji. Niewielki transmiter F8Z179 wpinany bezpośrednio do odtwarzaczy iPod czy telefonów iPhone. Sprzęt jest zasilany z dodatkowego wtyku do zapalniczki samochodowej, więc nie obciąża baterii w telefonie czy odtwarzaczu. Po połączeniu z gniazdem zapalniczki Belkin może służyć także jako zasilacz odtwarzacza czy telefonu. Co ważne, urządzenie dostosowano do płynnego wyboru zakresu częstotliwości na której transmituje muzykę. Stąd łatwiej będzie wybrać częstotliwość, która nie będzie zajmowana przez jakąkolwiek stację radiową. A czy równie łatwo będzie kupić? Sprzęt jest dostępny w sklepach internetowych za nieco ponad 140 zł.

Transmiter połączony z GPS?To nie żart. Konstruktorzy Belkina chwalą się technologią wyszukiwania najlepszych częstotliwości radiowych dzięki funkcji lokalizacji GPS. Dzięki określeniu pozycji przez antenę GPS wbudowaną w iPhone, Belkin TuneCast F8Z498może określić najbardziej optymalne częstotliwości do odbioru danej rozgłośni. Dość osobliwy pomysł zważywszy na to, że podobną funkcjonalność ma układ AF w ramach systemu RDS. Przydatny oczywiście wówczas, gdy dana rozgłośnia nadaje w systemie RDS.

Podobnie jak w tańszym modelu: sprzęt łączy się z iPhone poprzez standardowy port (stosowany w modelach starszych niż iPhone 5). A to oznacza, że po podłączeniu do gniazda zapalniczki można także ładować akumulator smartfonu. W komplecie zasilacz samochodowy. A koszty zakupu? W internecie za nieco ponad 180 zł. To już dość sporo, nawet jak na dodatkowe gadżety takie jak wykorzystywanie pozycjonowania.

Transmiter FM: uniwersalnyMożna jednak taniej. Wystarczy około 70 zł na uniwersalny model TuneCast II (F8V3080), który łączy się z telefonem czy odtwarzaczem muzyki poprzez popularny wtyk mini Jack 3,5 mm. W komplecie zasilacz samochodowy do gniazda zapalniczki. Zasilacz nie służy jednak do ładowania baterii. Belkin tłumaczy, że zapewnia zasilanie, by przedłużyć żywotność baterii AAA dołączonych do transmitera. Stosowanie akumulatorów może mieć co najwyżej sens tylko wówczas, gdy od czasu do czasu do czasu będą ładowane np. w domu a sam transmiter będzie używany także poza samochodem.