Zwykła nawigacja samochodowa czy tablet z funkcją nawigacji? Dla zastanawiających się nad wyborem urządzenia są kolejne nowości. Smart GPS dołącza z tabletami SmartTab wyposażonymi w oprogramowanie nawigacyjne i łączność z siecią komórkową za pośrednictwem modułów 3G. Tablet zatem przyda się nie tylko do nawigacji ale także do swobodnego dostępu do internetu.

Do wyboru są dwa tablety: SmartTab 3G i SmartTab 4G. Oba z ekranami 7 calowymi, oprogramowaniem MapaMap z mapą Polski i modułami 3G. A różnice? Droższy model SmartTab 4G zawiera port na dwie karty SIM. W jednej można umieścić kartę do bezpłatnego internetu Aero2 a w drugim kartę do rozmów telefonicznych i wiadomości SMS. W tańszej wersji jest miejsce na jedną kartę SIM. Łączność z siecią przyda się do korzystania z zasobów internetu. A w przypadku nawigacji do pobierania danych o utrudnieniach na drogach i ostrzegania innych użytkowników o niebezpieczeństwach wzdłuż trasy.

Tablety różnią się także procesorami. Choć w obu zastosowano dwurdzeniowe procesory, to jednak nie takie same. W tańszej wersji wykorzystano procesor MTK Cortex A7 1.0 GHz. W droższej procesor tego samego producenta ale z serii Cortex A91.2 MHz. Czy ma to przełożenie na znacznie lepszą wydajność w trakcie pracy nawigacji? Chętnie sprawdzimy w teście.

Nowe tablety SmartGPS nie są zbyt drogie. Za wersję z mocniejszym procesorem i portem na dwie karty SIM trzeba zapłacić 499 zł. 100 zł mniej kosztuje zaś odmiana SmartTab 3G. Ceny są na tyle przystępne, że SmartTab można traktować jako poważną alternatywę dla niedrogiej nawigacji samochodowej z Windows CE.