Gdzie trzymać smartfon w samochodzie? Sony ma ciekawą odpowiedź: w radiu samochodowym. A ściślej: włożyć w specjalnie wyprofilowaną przednią część radioodtwarzacza, by telefon wyglądał jak zwykły panel sterujący. Ale aby stało się to możliwe Sony długo kazało czekać swoim fanom. Prototyp radia można było obejrzeć podczas targów CES w Las Vegas. Ale na wersję przeznaczoną do sprzedaży trzeba było poczekać kilka miesięcy. Przed wakacjami Sony XSP-N1BT pojawiło się w amerykańskich sklepach. Za jedyne 249 dolarów amerykańskich.

Ale przechowywanie telefonu to nie wszystko. Smartfon ma służyć także jako panel sterujący radiem samochodowym. A ściślej pełne centrum kontroli. Stąd wraz z XSP-N1BT pojawiła się także stosowna aplikacja App Remote: w odświeżonej wersji. Dostępna dla telefonów z systemem Android oraz iOS. Innymi słowy radiem Sony możesz sterować za pośrednictwem niemal dowolnego telefonu z Android (niezależnie od marki) a także poprzez sprzęt z rodziny iPhone.

Co zyskasz z połączenia smartfonu z radiem samochodowym? Niemal pełną kontrolę nad sprzętem: wybór stacji radiowej, odtwarzanie muzyki z cyfrowych nośników, regulację dźwięku a także możliwość słuchania dźwięku z aplikacji telefonu poprzez głośniki samochodu. W tym ostatnim przypadku będziesz mieć większy komfort korzystania z nawigacji GPS, poczty czy wiadomości SMS. W przypadku Android Sony deklaruje wygodne sterowanie głosowe i możliwość odsłuchania treści odebranej poczty i wiadomości SMS. Czy tak będzie w przypadku telefonów iPhone i swobodnego używania asystenta głosowego Siri?

Jak telefon komunikuje się z radiem? Nie tylko poprzez Bluetooth (i NFC). Możesz również użyć tradycyjnego połączenia poprzez USB. To dobre rozwiązanie szczególnie jeśli chodzi o możliwość ładowania akumulatora smartfonu. Niemniej Sony deklaruje, że w przypadku telefonów dostosowanych do ładowania bezprzewodowego, w XSP-N1BT także będzie można skorzystać z zasilania indukcyjnego

Idealne rozwiązanie? Są już pierwsze głosy krytyki. Nie ma możliwości regulacji kąta wyświetlacza lub położenia telefonu, by ustawić do najbardziej komfortowego oglądania. Sony milczy także w sprawie wsparcia dla telefonów z innymi systemami (BlackBerry, Firefox OS, Windows Phone). Póki co nie ma szczególnych narzekań na cenę. Czy cena 249 dolarów amerykańskich jest do przyjęcia? Zainwestowałbyś tyle w nowe radio Sony?