Już od kilkunastu lat, zawsze pod koniec wakacji, stowarzyszenie europejskiej prasy fachowej EISA przyznaje prestiżowe nagrody producentom najlepszych urządzeń elektroniki konsumenckiej z całego świata. Nagradzany jest także sprzęt car audio w różnych kategoriach. Jurorzy nie ograniczają się tylko do wyłonienia najlepszego radia samochodowego czy głośników. EISA nagradza także konstruktorów wzmacniaczy, głośników niskotonowych, cyfrowych procesorów dźwięku,a także promuje innowacyjność oraz tzw.systemy integracji z samochodem.

Te ostatnie nabierają coraz większego znaczenia, gdyż niezwykle trudno jest poprawić fabryczne nagłośnienie samochodu bez poważnej ingerencji w instalację. Niełatwo bowiem wymienić radio zintegrowane z deską rozdzielczą lub – co gorsza – podzielone na kilka modułów. A jak bez wymiany radia i głośników poprawić brzmienie muzyki?

Obecnie rośnie popularność urządzeń, które podłączone pomiędzy radio i głośniki, umożliwiają uzyskanie znacznie lepszego dźwięku.Niezmiennie od lat EISA wyróżnia najciekawszy sprzęt car audio w poszczególnych kategoriach, nie podaje jednak gotowej recepty na doskonałe nagłośnienie auta. Nagrodzone urządzenia połączone w jeden zestaw wcale nie muszą utworzyć najlepszego systemu! Pamiętajmy o tym, decydując się na zakupy.

Alpine PXA-H800 - Jeden z najbardziej zaawansowanych cyfrowych procesorów dźwięku, jaki można obecnie kupić. W kategorii sprzętu samochodowego system jest bezkonkurencyjny. Zdaniem EISA PXA-H800 odzwierciedla dekadę osiągnięć Alpine’a w dziedzinie przetwarzania cyfrowego sygnału audio. Procesor DSP umożliwia zaawansowaną korekcję dźwięku, precyzyjną kalibrację czasów opóźnień i sterowanie ośmioma kanałami dźwięku.

Wyposażono go w 24-bitowe przetworniki cyfrowo-analogowe Wolfson, które są stosowane w profesjonalnych systemach do nagrywania muzyki przeznaczonych do studiów nagraniowych. Wykorzystano w nim też nową technologię Euphonypozwalającą na uzyskanie dźwięku wielokanałowego z tradycyjnego sygnału stereo. Wyjątkowa cecha tego procesora to możliwość sterowania za pośrednictwem komputera – wystarczy na laptopie zainstalować odpowiednie oprogramowanie, by zarządzać wszystkimi ustawieniami.

Audison Voce AV 5.1k - Zdaniem jurorów Voce – dzięki zastosowaniu dwóch wymiennych modułów pozwalających na połączenie analogowe lub cyfrowe – to więcej niż wzmacniacz. Najważniejsze jest drugie z połączeń, bo umożliwia pełne wykorzystanie systemu złożonego z radia najwyższej klasy, procesora dźwięku i wzmacniacza. Pięciokanałowy Audison wyróżnia się nie tylko wymiennymi modułami, tecz także nietypowym rozdziałem mocy. Oba przednie kanały mają moc 2 x 75 W, tylne – 2 x 140 W, a piąty (na subwoofer) – aż 600 W mocy RMS. Sprzęt jest przeznaczony do bardzo zaawansowanych instalacji.

Ground Zero GZPW 10SPL - Marka znana jest z mocnych głośników i wzmacniaczy przeznaczonych do bardzo głośnego grania. Nagrodzonysubwoofer zdaniem jurorów zadowoli zarówno uczestników konkursów na jak najgłośniejsze granie, jak i miłośników dźwięku najwyższej jakości. Potężny głośnik z wielkim magnesem, sztywną membraną i masywnym odlewanym koszem (waży aż 20 kg) może współpracować ze wzmacniaczami o mocy przekraczającej 800 W. Naprawdę rzadko zdarza się, by konstrukcja do ekstremalnie głośnego grania wyróżniała się tak wysoką jakością dźwięku.

Focal PS 165 - Głośniki nowej serii Performance cechuje wysoka jakość wykonania oraz znakomite brzmienie. Są też łatwe w instalacji i – zdaniem jurorów – mają przystępną cenę. Wykonano je z dobrych materiałów. Membrany powstały z mieszanki papieru i włókien krzemionki o wyjątkowej wytrzymałości (topione włókna wykorzystywane są do produkcji okien w batyskafach), a kosze głośników odlano z aluminium. Charakterystyczne odwrócone kopułki głośników wysokotonowych zrobione są z metalu. By uzyskać jak najlepszy dźwięk dla obu głośników opracowano oddzielne zwrotnice i wyposażono je w trójstopniową regulację poziomu sygnału, pozwalającą słuchaczowi na dopasowanie brzmienia do własnych wymagań.

JBL MS-2 - Niezwykły pomysł: mały procesor dźwięku pozwalający na polepszenie jakości brzmienia przenośnego sprzętu podłączanego do radia w samochodzie. Procesor instaluje się pomiędzy przenośnym sprzętem a radiem (używając do tego przewodu od gniazda słuchawkowego w odtwarzaczu przenośnym do wejścia AUX w radiu). Urządzenie analizuje sygnał dźwiękowy i po 10 sekundach włącza automatyczną korekcję. Współpracuje nie tylko z popularnymi odtwarzaczami MP3, lecz także z nowoczesnymi smartfonami takimi jak np. iPhone. To pierwsze urządzenie służące do polepszania jakości dźwięku z przenośnego sprzętu. Co ważne, można je zastosować w większości aut (także z fabrycznym nagłośnieniem), gdyż gniazdo AUX jest powszechnie stosowane.

Helix PP50 DSP - Wyróżnione urządzenie pozwala na bardzo łatwą modyfikację fabrycznego systemu nagłaśniającego w samochodzie. Wzmacniacz z wbudowanym cyfrowym procesorem dźwięku wystarczy po prostu wpiąć między fabryczny radioodtwarzacz a głośniki. Zyskuje się nie tylko na mocy (w porównaniu z typową końcówką mocy w radiu samochodowym), lecz także na możliwości dopasowania nagłośnienia do własnych wymagań – urządzenie pozwala na zaawansowaną kontrolę opóźnień czasowych w poszczególnych głośnikach, dzięki czemu można kształtować scenę dźwiękową i polepszyć brzmienie. Do ceny wzmacniacza trzeba doliczyć koszt adaptera do określonego modelu samochodu (od 109 zł do 179 zł), który umożliwia bezinwazyjną instalację (ma złącza i okablowanie pasujące do fabrycznego), dzięki czemu nie trzeba obawiać się utraty gwarancji na auto.

Kenwood DNX9280BT - Nagrodzony produkt to stacja multimedialna z gatunku „wszystko mających”. Bogato wyposażone urządzenie pozwala na oglądanie filmów nagranych na płytach DVD, słuchanie muzyki z pamięci USB, a także stworzenie kina samochodowego z wielokanałowym dźwiękiem w standardach Dolby Digital i DTS. Do dyspozycji są także: opracowana przez firmę Garmin nawigacja z odbiornikiem komunikatów o utrudnieniach w ruchu (TMC), zestaw Bluetooth z pakietem wszystkich potrzebnych funkcji (m.in. odczyt wiadomości SMS, bezprzewodowe przesyłanie muzyki, sterowanie głosem, synchronizacja danych) oraz niezwykle rozbudowany system korekcji dźwięku. Zdaniem EISA na szczególne wyróżnienie zasługuje stopień integracji wszystkich technologii w jednym urządzeniu, które obsługuje się przy tym bardzo łatwo.

Pioneer SPH-DA01 - Kolejny produkt świadczący o fascynacji produktami firmy Apple: nowy Pioneer SPH-DA01 to radio multimedialne bez odtwarzacza płyt stworzone z myślą o współpracy z iPhone’em i iPod’em Touch. W odróżnieniu od rywali Pioneer pozwala na sterowanie programami zapisanymi w pamięci iPhone’a (po przewodowym połączeniu telefonu z urządzeniem). Za pomocą ekranu dotykowego radia można zarządzać takimi aplikacjami jak radio internetowe, nawigacja GPS, przeglądarka WWW i kalendarz. To właśnie możliwość ściślejszej integracji telefonu ze sprzętem samochodowym niż w jakimkolwiek innym produkcie konkurencyjnym wzbudziła najwyższe uznanie jurorów.