Zapewne nie jeden użytkownik tabletu zastanawia się, czy sprzęt może służyć jako nawigacja GPS. Służyć może - jak najbardziej. Pytanie jednak, czy duża 7 calowa tafla nie jest zbyt wielka do samochodu. NavRoad przekonuje, że 7 calowy tablet ma sens i proponuje nowy model: Movio, czyli przysłowiowe dwa w jednym. A ściślej: trzy w jednym.

Tablet dość wypasionyTak w skrócie można określić NavRoad Movio. To, że jest w nim oprogramowanie nawigacyjne to nic szczególnego. Ale, że zawiera antenę GPSi kamerę video wraz ze stosownym oprogramowaniem – to już nie jest wcale takie oczywiste.Zacznijmy od oprogramowania.

W standardzie nabywca znajdzie przeinstalowaną AutoMapę w wersji Android (pakiet Europa). Do tego aplikacja DailyRoad Voyager, do nagrywania filmów z przejeżdżanych tras. Co ważne, obie aplikacje mogą działać jednocześnie. Dzięki temu w trakcie aktywnej nawigacji można śmiało nagrywać film z przejazdu. Niemniej jedna drobna, ale jakże istotna uwaga. Preinstalowana AutoMapa Europa to wersja testowa. Posłuży przez 7 dni. Aby później dalej korzystać z pełnej funkcjonalności programu konieczne jest przedłużenie licencji.

7 cali i trochę technikiMovio to przyzwoity standard z punktu widzenia techniki. 7 calowy wyświetlacz to wersja pojemnościowa (trudno zresztą o coś innego). Rozdzielczość to zaś popularne 1024x600, spotykane w tabletach wielu marek. Na pokładzie jeszcze procesor 1 GHz, pamięć RAM 1GB oraz 8 GB wbudowanej pamięci flash. Co ważne jest jeszcze Wi-Fi, moduł GPS, transmiter FM (do przesyłania komunikatów z nawigacji czy muzyki do radia samochodowego). Innymi słowy: dobra relacja ceny do jakości.Tym bardziej dobra, że w wyposażeniu uwzględniono nawet uchwyt samochodowy wraz z ładowarką. Wbrew pozorom wspomniane wyposażenie samochodowe wcale nie jest takie oczywiste.

Nawigacja z korkamiPreinstalowana AutoMapa czy inne oprogramowanie nawigacyjne z funkcją informacji o korkach może działać optymalnie tylko po zapewnieniu dostępu do sieci. W przypadku Movio jest kilka możliwości połączenia ze światem. Można oczywiście poprzez Wi-Fi (np. telefon jako punkt dostępowy) albo poprzez dołączony modem 3G. Niestety NavRoad przy okazji Movio nic nie wspomina o współpracy z bezpłatną siecią Aero, więc trudno wyrokować, czy zestaw będzie działał prawidłowo.

Ile? Niedrogo.Cena jest bardzo przystępna. 319 zł to niezła alternatywa dla tradycyjnej nawigacji GPS. Niemniej warto pamiętać, że zainstalowana AutoMapa to tylko wersja testowa, więc trzeba jeszcze dopłacić do pełnej wersji programu po upływie tygodniowego testu.