Tania nawigacja Garmina z systemem omijania korków? Szykuje się ciekawa alternatywa dla produktów azjatyckich marek. Dwa nowe modele Garmina: nuvi 140T i 150T właśnie trafiają do sklepów.

Ekonomiczna nawigacja wg. GarminaSam producent twierdzi, że nowe modele nuvi należą do rodziny ekonomicznych rozwiązań. I trzeba przyznać mu rację, gdyż nowe modele Garmin nuvi 140T i 150T będą jednymi z najtańszych nawigacji dostosowanych do stałego informowania kierowcy o aktualnej sytuacji na drogach. Oba modele wyposażono bowiem w odbiornik komunikatów drogowych radiowego systemu TMC. W Polsce użytkownicy nowych nawigacji będą mogli skorzystać bez dodatkowych opłat z systemu TMC, którego operatorem jest Media Mobile a nadawcą rozgłośnia RMF FM. Dzięki temu nawigacja pokaże nie tylko aktualne informacje o korkach ale także o remontach, wypadkach i innych zdarzeniach. W razie potrzeby może szybko wyznaczyć objazd, by uniknąć opóźnień w dotarciu do celu.

Tani model nie musi być ubogo wyposażonyChoć oba modele nuvi to jedne z najtańszych propozycji Garmina, to jednak są całkiem dobrze wyposażone. Na szczęście producent nie oszczędził na tym co kluczowe. Jest zatem system asystenta pasa ruchu, czyli atrakcyjne graficzne wskazania właściwego pasa ruchu na rozbudowanych skrzyżowaniach czy węzłach drogowych. Do tego pomysłowa funkcja „Gdzie jestem”, czyli rozwiązanie pomocne w sytuacji awaryjnej. Nawigacja wskaże bowiem najbliższy szpital, posterunek policji, stację benzynową.

Nie wszystko bez opłatCiekawym uzupełnieniem jest baza fotoradarów Cyclop. Garmin chwali się, że można ją aktualizować codziennie, gdyż informacje o fotoradarach są aktualizowane cały czas. W ramach systemu Cyklop zbudowano bazę danych, która obejmuje nie tylko lokalizacje fotoradarów stacjonarnych. Uwzględniono również czasowe ograniczenia prędkości, kamery ustawiane okresowo a także mobilne fotoradary. Garmin rozpoznaje również fotoradary rozpoznające przejazd przy czerwonym świetle. Świetnie? Jest jeden problem: aby korzystać z pełnej funkcjonalności trzeba zapłacić. A ile?

Roczny abonament z dostępem do codziennych aktualizacji bazy danych całej Europy kosztuje 35 euro. 8 euro kosztuje jednorazowe pobranie całej bazy danych. W przypadku mniejszego regionu można wybrać pakiet z informacjami o fotoradarach na terenie Czech, Polski i Słowenii. Ceny odpowiednio: 15 euro/ 5 euro.

Jakie mapy w komplecie?W przypadku taniej nawigacji trudno liczyć na mapę całej Europy. Niemniej z punktu widzenia polskiego kierowcy, który często podróżuje na zachód mapa w nowych Garminach w zupełności wystarczy. Do nowych nuvi wgrywana jest mapa City Navigator Central Europe. Mapa obejmuje takie kraje jak: Andora, Austria, Belgia, Czechy, Chorwacja, Dania, Francja, Niemcy, Wegry, Włochy, Lichtenstein, Luksemburg, Malta, Monako, Holandia, Polska, San Marino, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwajcaria i Watykan.

Ile kosztują?W chwili przygotowywania publikacji nowe modele Garmina dostępne były w zagranicznych sklepach internetowych. Mniejszy nuvi 140T z ekranem 4,3 cala kosztuje ok. 370 - 380 zł. Większy z wyświetlaczem 5 calowym dostępny jest od 450 zł.