Niedrogie radio do samochodu? Radio bez odtwarzacza płyt CD? W serwisach aukcyjnych nie trudno znaleźć radia samochodowe za 100 zł. Tylko czy są one coś warte? Już raz sprawdzaliśmy radioodtwarzacz Audiomedia, który kosztował nieco ponad 100 zł. I nie było wcale tak źle. A co w sytuacji, gdy na sprzęt trzeba przeznaczyć więcej? Dołożyć kolejne 100 zł? Będzie odpowiednio lepiej? Oto przykład jaki można znaleźć na Allegro i podobnych serwisach: Kruger&Matz KM0102.

Wyposażenie za 200 złO ile w przypadku radia za 100 zł można być pewnym że na czymś zaoszczędzono, o tyle w przypadku Kruger&Matz nie ma takiego wrażenia. Jest bowiem przede wszystkim RDS, którego zwykle brakuje w tanim sprzęcie. Ponadto jest wszystko, czego można oczekiwać w niedrogim sprzęcie: USB, możliwość odtwarzania mp3, czytnik kart, wzmacniacz 4 x40W, wyjścia do podłączenia oddzielnego wzmacniacza i zdejmowany panel. Jest nawet pilot (można się bez niego obyć) oraz dodatkowe wyjście do podłączenia wzmacniacza i subwoofera. Nie ma tylko jednego kluczowego elementu: mechanizmu odtwarzacza płyt CD. Można spokojnie przeboleć.

Jakość wykonania: wstydu nie maJuż przy pierwszym wyjęciu sprzętu z pudełka Kruger&Matz sprawia bardzo dobre wrażenie. Jakość wykonania jest bardzo dobra. Sprzęt jest porządnie wykonany. Obudowa solidnie spasowana i wyposażona w solidny radiator. Wszystkie gniazda połączeniowe: stabilnie zamocowane. Nawet kostka połączeniowa ISO jest wykonana tak, że Pioneer mógłby się uczyć od Chińczyków: nie ma szczególnych zastrzeżeń. Panel jest również bardzo porządnie wykonany. A jakość tworzyw? Bez zarzutu. Kruger&Matz KM0102 pod względem jakości wykonania sprawia wrażenie radia, które mogłoby kosztować nawet więcej.

Korekcja dźwięku: bez oszczędnościZwykle w tanim sprzęcie oszczędza się na regulacji audio. W KM0102 na szczęście nie ma szczególnych oszczędności. Jest to co trzeba: oddzielna regulacja tonów niskich i wysokich, balans, fader oraz kilka efektów korekcji DSP i wzmocnienie loudness. Czego brakuje? Choćby oddzielnej regulacji dla subwoofera. Ograniczono się jedynie do możliwości wyłączenia sygnału z oddzielnego pojedynczego wyjścia RCA dla subwoofera.

Radio z RDS.Słabą stroną azjatyckich radioodtwarzaczy zwykle są odbiorniki radiowe. KM0102 radzi sobie całkiem nieźle. Odbiór stacji radiowych zwykle jest stabilny i nie ma problemu z wyświetlaniem informacji RDS. Niemniej szybkość przeszukiwania pasma jest przeciętna a selektywność mogłaby być lepsza. Czasem zdarzało się, że KM0102 pomijał niektóre rozgłośnie o słabszym sygnale. Na tle dotychczas testowanych radioodtwarzaczy w Auto Świecie: przeciętny odbiornik.

MP3 w niedrogim sprzęcieRadioodtwarzacze takie jak KM0102 kupuje się głównie po to, by słuchać muzyki mp3. Stąd cieszy, że można wykorzystać dwa nośniki: karty pamięci SDHC i pendrive USB. Niestety urządzenie nie rozpoznaje iPoda. Przy próbie podłączenia odtwarzacza Apple za każdym razem pojawia się informacja o błędzie USB.

Po podłączeniu karty czy USB trzeba chwilę poczekać na wczytanie zawartości. Pod tym względem Kruger&Matz KM0102 należy do wolniejszych urządzeń. Nie ma problemu z używaniem kart microSDHC z adapterem (sprawdzaliśmy wersję 4 GB). a także pendrive o większej pojemności, np. 16 GB. Ale jest problem z wyszukiwaniem nagrań. A ściślej brakiem funkcji wyszukiwania. I doskwiera brak zmiany katalogów. Co najwyżej można przeskoczyć o 10 nagrań do przodu lub do tyłu. Słabo.

Jak gra Kruger&Matz?Z włączonym na stałe loudness. Nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że niemal 100% nabywców KM0102 zostawia włączony loudness. Bo to on sprawia, że muzyka jest bardziej żywiołowa i emocjonująca. Kruger&Matz zapewnia sporą dawkę tonów niskich i wysokich. Jak to mawiają niektórzy „gra mocnym basem”. Niemniej po wyłączeniu korekcji mocnej góry jest dość dużo, co sprawia, że w zestawieniu z agresywniej grającymi głośnikami pewnie trzeba będzie obniżać poziom sopranów. Za to, jeśli tylko głośniki dadzą radę: mało kto powinien narzekać na kick bas. Na pewno nie jest to audiofilskie granie. W żadnym wypadku. Zresztą nikt tego nie wymaga od radia za 200 zł.

Czy na pewno się opłaca?Oto prawdziwa zagwozdka. W podobnej cenie co Kruger&Matz KM0102 można kupić najtańsze modele JVC (np. KD-X200E) czy Pioneera (np. MVH-160i). Choć brakuje im czytnika kart pamięci, to jednak są poważną alternatywą dla KM0102. I to daje do myślenia: czy lepiej wybrać nieco uboższy model znanej od lat marki, czy też zaufać chińskiej myśli technicznej i postawić na Kruger&Matz? To zależy. Komu zależy na wyposażeniu: Kruger&Matz. Dla poszukujących lepszej funkcjonalności i bardziej wyważonego brzmienia: konkurencja spod znaku najbardziej utytułowanych firm car audio.

To nam się nie podoba- brak oddzielnej regulacji głośności dla wyjścia subwoofera- brak wyszukiwania katalogów z muzyką mp3- przeciętna selektywność odbiornika radiowego- niewielkie przyciski do zmiany nagrań- wszystkie nagrania katalogowane są na jedną listę odtwarzania

To nam się podoba- wysoka jakość wykonania- komplet wyjść do podłączenia wzmacniacza- duże, wygodne pokrętło do regulacji głośności- wbudowany czytnik kart- podświetlone gniazdo USB.