• Pioneer MHV-G210BT to sprzęt z Bluetooth, USB oraz ekranem dotykowym o przekątnej 6,2 cala
  • Stacja multimedialna rozpoznaje telefony z Android podłączone kablem USB
  • Nowy sprzęt może służyć nie tylko jako odtwarzacz muzyki, ale również filmów video i zdjęć

Oto wyjątkowo niedrogie markowe samochodowe radio multimedialne z dużym kolorowym ekranem dotykowym. Pioneer MVH-G210BT kosztuje bowiem niecałe 600 zł. Dekadę wcześniej tyle trzeba było zapłacić za zwykłe proste radio CD. Za jakikolwiek model z większym ekranem dotykowym trzeba było zaś przygotować co najmniej kilka tysięcy złotych.

Za niespełna 600 zł otrzymujemy tradycyjną stację multimedialną przeznaczoną do montażu we wnęce 2 DIN. MVH-G210BT to połączenie ekranu dotykowego o przekątnej 6,2 cala, odbiornika radiowego FM/AM, wzmacniacza o mocy 4x50W oraz zestawu głośnomówiącego Bluetooth. Innymi słowy to odpowiednik przystępnych cenowo modeli 1DIN z Bluetooth i USB (już bez napędu do odtwarzania płyt CD/DVD). Źródłem muzyki ma być przy tym nie tylko tuner czy USB, ale także i smartfon.

W przypadku MVH-G210BT ma to być przede wszystkim smartfon z systemem Android o ile zamierzamy połączyć sprzęt kablem USB. W przeciwnym wypadku nie ma znaczenia czy poprzez Bluetooth połączymy iPhone, Androida czy też nawet nieco zapomnianą Nokię z Windows Phone czy Symbian. Wszystkie powinny współpracować nie tylko z zestawem głośnomówiącym (uwaga – mikrofon jest wbudowany w panel, co może mieć znaczenie, gdy radio jest zamontowane dość nisko w desce rozdzielczej). Przydadzą się również do słuchania muzyki.

Telefon w roli źródła muzyki to dobry pomysł w przypadku Pioneera MVH-G210BT. Bez trudu bowiem wykorzystamy nie tylko pliki audio zapisane w pamięci urządzenia mobilnego, ale także różne serwisy muzyczne jak Deezer, Stitcher czy Spotify. Do zmiany nagrań używamy wówczas ikony wyświetlane w radiu Pioneera – nie trzeba sięgać po telefon.

Jeśli na co dzień korzystamy z dwóch telefonów to oba można sparować z MVH-G210BT. Wprawdzie Pioneer nie korzysta z funkcji Bluetooth multipoint (jednoczesne połączenie z dwoma telefonami), ale zastosował inne praktyczne rozwiązanie. Klikając w głównym menu na charakterystyczną ikonę dwóch smartfonów możemy wskazać ten model, z którego w danej chwili chcemy skorzystać. Nawiązywanie połączenia jak i przełączanie się pomiędzy urządzeniami mobilnymi odbywa się tak szybko, że pasażerowie nawet nie zauważą, że cokolwiek się zmieniło. Jedyne co wymaga cierpliwości to wczytanie książki telefonicznej.

Oczywiście smartfona z Android można też połączyć kablem USB. Wówczas na ekranie radia zobaczymy listę folderów z telefonu oraz pliki audio, które możemy odtworzyć. Przy okazji doładujemy też akumulator. Uwaga: w niektórych telefonach trzeba wybrać rodzaj połączenia USB (np. w HTC) czyli innymi słowy tryb transferu plików. W przeciwnym wypadku Pioneer MVH-G210BT nie połączy się z naszym sprzętem mobilnym.

Niska cena nowego radia Pioneera nie musi się wiązać z wyrzeczeniami. Pioneer zadbał bowiem o dobre wyposażenie. Szczególnie docenią je miłośnicy rozbudowy systemu audio w samochodzie. Do wykorzystania są bowiem 2 pary wyjść sygnału audio (jedna para z możliwością przełączenia w tryb subwoofera) oraz gniazdo do podłączenia oddzielnego odtwarzacza video oraz kamery cofania. W tylnej ściance znajdziemy także gniazdo do połączenia sprzętu z fabrycznym sterowaniem w kierownicy (potrzebny dodatkowy adapter).

W przypadku Pioneera MVH-G210BT trudno też narzekać na możliwości dostosowania dźwięku do swoich upodobań. Oprócz 7-pasmowego korektora są jeszcze takie funkcje jak regulacja poziomu źródła, korekcja dla poszczególnych głośników, wybór pozycji słuchania, popularny loudness oraz wzmocnienie tonów niskich. Nie zabrakło jeszcze gotowych efektów korekcji. Domyślnie włączony jest tryb Powerful, co oznacza dość ekspresyjne i dynamiczne brzmienie, w którym nie brak mocniejszego zakresu tonów niskich i wysokich. Jeśli jeszcze mamy podłączony subwoofer to na brak emocji trudno będzie narzekać.

Dane techniczne

Moc maksymalna 4 x 50W

Wyjścia RCA – 2 pary

Wejście USB – 1

Odtwarzanie – MP3, WMA, WAV, AAC, DivX, MPEG (2, 4)

Mikrofon zestawu głośnomówiącego – wbudowany

Korektor dźwięku – 7 zakresowy, korekcja głośników, sygnał dla subwoofera, Bass boost, wybór pozycji

Opcja – kamera cofania, odtwarzacz video przez AUX-in, sterowanie pilotem (CD-R33 lub CD-SR110)

Cena – 599 zł