Sporo zmian w Garminie jeszcze przed wakacjami. Nie dość, że debiutują nowe nawigacje samochodowe to jeszcze zmieniono sposób aktualizacji map w urządzeniach. Dzięki temu skorzystają nie tylko nowi klienci Garmina ale także kierowcy, którzy już korzystają ze sprzętu kupionego wcześniej.

Trzy nowe serieCo nowego w nawigacji samochodowej Garmina? Całą kolekcję przenośnych nawigatorów podzielono na trzy grupy. W założeniu: ma być łatwiej wybrać właściwy produkt dla siebie. Serie nazwano: Essential, Advanced i Premium. Pierwsza z nich ma być najbardziej ekonomiczna. W jej ramach dwa modele różniące się wielkością ekranu: 4,3 cala oraz 5 cali. Oba z mapą Europy, bazą fotoradarów, asystentem pasa ruchu a także wizualizacją skomplikowanych skrzyżowań.

O klasę wyżej: seria Advanced. Zawiera wszystko co w Essential i nieco ponadto to. Jednym z dodatków jest funkcja Real Directions, czyli głosowe wskazówki z uwzględnieniem nazw ulic a także mijanych charakterystycznych miejscach i punktach. Przykładowe komunikaty jakie usłyszymy z nawigacji: „skręć w prawo na najbliższych światłach” czy „skręć w lewo za Starbucks’em”. Ponadto podczas wyznaczania tras brane są pod uwagę dane statystyczne o natężeniu ruchu drogowego. W porównaniu z Essential jest większy wybór wyświetlaczy: od 4,3 cala aż do 7 cali. I co ważne: nawigacje wyposażone są w zestawy głośnomówiące Bluetootj

Najbardziej zaawansowana ma być kolekcja Premium. Wyróżnia ją jakość użytych materiałów i lepsze podzespoły (m.in. wyświetlacze pojemnościowe wyższej rozdzielczości). Póki co seria Premium to zaledwie jeden pięciocalowy model z którym już zaczęliśmy jazdy testowe: nuvi 3597 LMT. Ciekawą funkcją jest obracanie ekranu, dzięki czemu jak w smartfonach mapa może być wyświetlana w pionie jak i w poziomie. Można na niej zobaczyć niedostępne w niższych seriach wizualizacje terenu (3D) i budynków (3D). Ponadto można podłączyć smartfon by skorzystać z funkcji Smartphone Link: aplikacji dla Androida i iOS, dzięki której w nawigacji pojawia się prognoza pogody, dane o fotoradarach i inne usługi.

Aktualizacja map: będzie łatwiej?Wedle zasady: nowe jest lepsze – aktualizacja map ma być łatwiejsza. Wygląda na to, że Garmin wziął sobie do serca dotychczasową krytykę oprogramowania do aktualizacji danych w nawigacjach nuvi. Nowy darmowy program Garmin Express ma ułatwiać nie tylko odświeżanie map ale także tworzenie kopii bezpieczeństwa, przenoszenia danych i pobierania dodatków takich ikony pojazdów, głosy czy wizualizacje.