Auto Świat Wiadomości Multimedia Tuba basowa powraca

Tuba basowa powraca

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Tuba basowa znów wraca do sklepów. I co szczególnie dziwi: nie tylko za sprawą popularnych firm jak Magnat ale także marek znanych ze sprzętu wysokiej klasy – Alpine i Pioneer

Magnat Anniversary 3000. Specjalna tuba basowa na 40 lecie firmy.
Zobacz galerię (3)
Auto Świat
Magnat Anniversary 3000. Specjalna tuba basowa na 40 lecie firmy.

Wydawać by się mogło, że tuby basowe odeszły już na dobre w zapomnienie. Nic bardziej błędnego! Po latach tuby basowe znów wracają do samochodów. I to wbrew pozorom nie za sprawą chińskich marek. Za tuby basowe wzięły się firmy znane ze sprzętu wysokiej jakości: Alpine i Pioneer. Do tub powraca także firma znana z popularnych głośników samochodowych: Magnat. Dlaczego?

Tuby basowe przez wiele lat były najtańszym sposobem na uzyskanie jakiegokolwiek głębszego basu w samochodzie. Niska cena nie była dziełem przypadku. Większość firm car audio konstruowała tuby wedle tej samej recepty. Na prosty szkielet z MDF nawijano prasowany i klejony karton obłożony materiałem wykończeniowym (zwykle filc). W niezbyt solidnej obudowie zwykle mocowano głośniki niskiej jakości: najczęściej najtańsze modele 30 cm jakie udało się znaleźć. Do tego obowiązkowy port bass refleks, agresywnie stylizowane naklejki i produkt był gotowy.

Niestety jakość dźwięku pozostawała wiele do życzenia. Tubę jednoznacznie kojarzono z brzmieniem kiepskiej jakości: basowym łomotem trudnym do zniesienia. Stąd szybko znalazła się sensowna alternatywna: niedrogie skrzynki, które pod względem trwałości, wykonania i dźwięku wypadały znacznie lepiej. Stały się tak popularne, że wiele firm wycofało się z produkcji tub. Aż do teraz.

Tuba Alpine powstała przede wszystkim z myślą o rynku rosyjskim oraz republikach nadbałtyckich. I w tamtejszych sklepach można bez trudu kupić nowy sprzęt z 30cm głośnikiem niskotonowym. W przypadku polskiego rynku póki co najłatwiej kupić sprzęt w litewskich sklepach internetowych. Cena ok. 86 euro. Czy polski dystrybutor zdecyduje się sprowadzić sprzęt do naszego kraju? Nie jest jeszcze przesądzone.

Znacznie łatwiej będzie z zakupem sprzętu marki Pioneer. Nowe tuby TS-WX305T i TS-WX304T będą w polskich sklepach. TS-WX304T można już kupić w Polsce. Ceny od ok. 560 zł. Czy to mało? W podobnej cenie można już kupić przyzwoitą skrzynię basową z głośnikiem 30 cm.

Mimo, że obie tuby wyposażono w 30 cm głośniki to jednak różnią się parametrami technicznymi. TS-WX304T ma nieco niższą moc nominalną (300 W zamiast 350 W) ale szersze pasmo przenoszenia: 10 – 360 Hz (TS-WX305T: 20 – 125 Hz). I jest cięższy o ponad 1 kg. Która będzie brzmiała lepiej? Wbrew pozorom nie łatwo o odpowiedź kierując się wyłącznie parametrami technicznymi. Jeśli ktokolwiek zdecyduje się na jedną z tub: lepiej obu posłuchać przed zakupem.Tubę basową można kupić w pakiecie ze wzmacniaczem i okablowaniem: pomysł Blaupunkta

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków