• W pierwszej 10 nie znalazł się jakikolwiek produkt Apple. Bezdyskusyjnie rządzą Samsung i Huawei.
  • Yanosik sprawdził jakie marki i modele telefonów są najczęściej wybierane do nawigacji czy komunikacji o zdarzeniach drogowych

Od maja do października 2019 roku. Tyle trwały badania smartfonowych upodobań użytkowników popularnego Yanosika. Firmowi eksperci sprawdzili nie tylko marki smartfonów ale również określone modele. Tak oto powstał niezwykły ranking – zestawienie najpopularniejszych smartfonów wśród kierowców używających polskiego ostrzegacza drogowego.

Paweł Bahyrycz z Yanosika podkreśla, że dane zbierano anonimowo: „System Yanosik gromadzi anonimowe dane, które umożliwiają nie tylko analizę sytuacji na polskich drogach, ale również pokazują ciekawe tendencje wśród kierowców. Tym razem spojrzeliśmy na statystyki od innej strony i przeanalizowaliśmy aspekt technologiczny. Mianowicie sprawdziliśmy jakie marki i modele telefonów są najczęściej wybierane do nawigowania czy komunikowania o zdarzeniach na drodze”.

Foto: Yanosik / Yanosik;

Nietrudno zgadnąć, że wśród smartfonów największą popularnością cieszą się telefony z zainstalowanym systemem Android. Kierowcy zwykle korzystają z produktów Samsunga, który jest zdecydowanym liderem zestawienia. Koreańskiej marce zagraża jednak konkurent z Chin, który cieszy się coraz większym powodzeniem.

„Warto dodać, że w ciągu ostatniego roku znacznie wzrosła pozycja telefonów marki Huawei. W tym czasie aż 26 proc. nowych użytkowników korzystających z modeli chińskiego giganta to dawni klienci Samsunga” - wyjaśnia Bahyrycz.

Foto: Yanosik / Yanosik;

Choć trudno wątpić w dominację Androida, to jednak wynik konkurencji, czyli iOS od Apple, nie wypada tak źle. W rankingu marek Apple iPhone jest bowiem na trzecim miejscu. Niemniej w całym ekosystemie Yanosika telefony z rodziny iPhone'a mają skromny 15 proc. udział. To i tak nieźle, zważywszy na to, że produkty amerykańskiej marki są dość kosztowne.

Yanosik pokusił się nawet o sprawdzenie jakie modele są najczęściej wykorzystywane przez użytkowników aplikacji. Okazało się, że w pierwszej 10 nie znalazł się jakikolwiek produkt Apple. Bezdyskusyjnie rządzą Samsung i Huawei.