W smartfonie można przechowywać instrukcję obsługi, dziennik podróży, mapy z zaplanowanymi trasami, a nawet przewodniki turystyczne. Użytkownicy telefonów z systemem Android oraz modeli iPhone mają w czym wybierać, gdyż w sklepach Apple’a i Google’a jest mnóstwo programów, które stworzono z myślą o kierowcach. Większość aplikacji jest bezpłatna, nie trzeba więc ponosić żadnych kosztów na wzbogacenie telefonu o przydatne dodatki.
Jest jednak i druga strona medalu. Praktyczne aplikacje często są darmowe dlatego, że zawierają reklamy. To zaś oznacza, że w trakcie użytkowania programu mogą pojawić się niechciane dodatki – zwykle poświęcone produktom, których ostatnio poszukiwaliście w internecie. Zanim zaczniecie korzystać z określonego programu, może wam wyskoczyć reklama opon, szamponu, perfum lub określonych części zamiennych.
A to nie koniec. Większość praktycznych programów dla kierowców najlepiej funkcjonuje wówczas, gdy mamy dostęp do internetu. A to oznacza, że gdy znajdziecie się za granicą, musicie mieć aktywny roaming danych. Od 15 czerwca korzystanie z internetu w ramach roamingu będzie tańsze na terenie krajów UE, a w niektórych – darmowe. Wiele zależy od warunków taryfy, warto więc sprawdzić u własnego operatora, jakie będą zasady rozliczania transferu danych.
Instrukcje obsługi
Instrukcję obsługi samochodu można mieć w telefonie. Przyda się przede wszystkim po to, żeby szybko sprawdzić informacje o niepokojących kontrolkach lub komunikatach. W ostateczności – żeby dobrać właściwą żarówkę, lepkość oleju silnikowego lub znaleźć np. miejsce na uzupełnienie płynu hamulcowego. Niestety, zdarza się, że wirtualne instrukcje mają pewne braki. Tak było np. w przypadku Skody, gdzie zabrakło danych o poszczególnych bezpiecznikach. Klasyczna papierowa instrukcja powinna być zatem wciąż przechowywana w samochodzie. Tak na wszelki wypadek.
Wakacje i podróże
Przykładowe aplikacje nie zastąpią tradycyjnych przewodników turystycznych, ale dobrze je uzupełnią o aktualne informacje i zdjęcia ciekawych miejsc. Wzbogacą również o recenzję. Warto także zwrócić uwagę na programy do planowania tras z uwzględnieniem miejsc postoju. W odróżnieniu od nawigacji nie wymagają płatnych licencji i zwykle zajmują znacznie mniej miejsca w pamięci urządzenia. TripAdvisor ma wbudowaną funkcję ułatwiającą dojazd do wybranego obiektu – zabytku, restauracji, hotelu itd.
Gdzie mogę zaparkować?
Podstawowe zadanie aplikacji „parkingowych” to odpowiedź na pytania: gdzie jest najbliższy parking i ile kosztuje? W sklepach Apple’a i Google’a znajdziecie sporo programów, które niestety, różnią się jakością. Przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić co najmniej kilka z nich i wybrać ten, który będzie najwygodniejszy w obsłudze oraz zawierał najwięcej informacji. Zwykle do działania konieczny jest internet. Bez niego trudno będzie skorzystać z wyszukiwarki i sprawdzić aktualne ceny. Uwaga: stosunkowo łatwo o produkty, które nie były aktualizowane od lat!
Tankowanie
Nie trzeba nawigacji, żeby sprawdzić, gdzie jest najbliższa stacja – wystarczy aplikacja. Można dzięki niej poznać aktualne ceny poszczególnych paliw, lepiej jednak traktować je orientacyjnie, bo zdarzają się niewielkie różnice w cenach widocznych w aplikacji oraz na stacji. Część programów pełni funkcje dziennika, dzięki któremu można prowadzić prostą ewidencję kosztów tankowania.
Ostrzegacze
Przydają się nie tylko do alarmowania o policyjnej kontroli prędkości, nieoznakowanych radiowozach czy fotoradarach stacjonarnych. Służą także do wzajemnego ostrzegania o takich zdarzeniach, jak: wypadki, kolizje, utrudnienia na skutek remontów lub trudnych warunków atmosferycznych. Zwykle ostrzegacze działają tylko w określonych krajach. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że skuteczność ostrzegania jest zależna od liczby użytkowników. Jeśli na danym obszarze niewielu kierowców używa aplikacji, to wówczas jej skuteczność znacznie maleje. Żeby odbierać ostrzeżenia, potrzebujesz transmisji danych.
Bez aplikacji ani rusz? Z pewnością mogą one ułatwić planowanie podróży, wyszukiwanie najtańszych stacji paliw oraz kontrolę wydatków na eksploatację samochodu. Oto przegląd ciekawych darmowych propozycji.
Start MyPeugeot. Program dostosowany do MirrorLink. Jest jednak jeden warunek – telefon i radio muszą być kompatybilne z tą samą wersją MirrorLink.
MySkoda. Aplikacja nie tylko z instrukcją obsługi, lecz także z wirtualnym asystentem, który przypomina o wydarzeniach zapisanych w kalendarzu.
Volvo Manual. Kompendium wiedzy dla właścicieli różnych modeli Volvo. Katalog instrukcji obejmuje nie tylko najnowsze modele, lecz także starsze wersje.
TripAdvisor. Praktyczna wyszukiwarka hoteli, restauracji i atrakcji turystycznych. Zawiera mnóstwo recenzji i zdjęć najciekawszych miejsc. Do poprawnego działania wymaga jednak połączenia z internetem.
TomTom MyDrive. Świetne narzędzie do planowania tras z uwzględnieniem ciekawych miejsc
po drodze. Zapisaną trasę można przesłać bezprzewodowo do kompatybilnej nawigacji TomTom GO.
ParKing. Prosty program do zaznaczania pozycji zaparkowanego auta, wyznaczania drogi, by... wrócić, oraz do przypominania o upływającym czasie parkowania.
Parkopedia. Jeden z najbardziej znanych międzynarodowych serwisów z informacjami o parkin-
gach. Ceny parkowania i lokalizacje parkingów w wielu miastach świata.
TransParking. Propozycja dla kierowców ciężarówek i autobusów. Nie tylko znajduje parkingi, lecz także umożliwia zgłaszanie nowych oraz informacji o zajętości.
Aplikacje archiwizują dane o naprawach, wizytach w serwisie i badaniach technicznych. Bardziej zaawansowane ułatwią odnalezienie warsztatu, a nawet firm zajmujących się awaryjnym otwieraniem drzwi. Asystent kierowcy PZM: ułatwi wezwanie pomocy, zawiera wskazówki dotyczące zachowania na miejscu wypadku.
Tankuj24. Pierwsza polska aplikacja, za pośrednictwem której można znaleźć stację oraz zarezerwować zakup tańszego paliwa. Na razie liczba stacji jest dość ograniczona.
iCoyote. Z systemu korzysta kilka milionów kierowców w Europie. Płatna aplikacja jest dostępna
w 7 krajach. Wbudowana w nią nawigacja posłuży do jazdy po całym kontynencie.
Waze. Bezpłatny program, działa niemal na całym świecie. Oprócz funkcji wzajemnego ostrzegania kierowców aplikacja może też odgrywać rolę normalnej nawigacji samochodowej.
Yanosik. Niekwestionowany lider w Polsce. Działa także na Litwie, w Czechach i na Słowacji. To bezpłatny program z nawigacją na telefony z Androidem, iOS oraz Windows Phone.