Niedawno, zaledwie kilka tygodni temu wielu producentów oprogramowania nawigacyjnego odświeżyło swoje aplikacje. Nowe rozwiązania dla użytkowników sprzętu z systemem Android wprowadzono w takich programach jak AutoMapa, Google, Here, MapaMap, Sygic i TomTom. Ale to nie koniec zmian. Kolejne pojawiły się w sklepach Google Play oraz AppStore. Można już je pobrać do swoich telefonów oraz tabletów. Co tym razem się zmieniło?

AutoMapa 5.1: dwie mapy ale ten sam program

Twórcy programu chwalą się, że wreszcie rozwiązano problem z limitem ograniczonej ilości danych (2 GB) co oznaczało wyrzeczenia dla użytkowników wersji z mapą Europy. Wprowadzono zatem aplikację w wersji bez map. Usprawnioną (przyspieszenie grafiki, płynniejsze przeglądanie map, dynamiczne wyświetlanie nazw ulic, numeracji budynków i innych napisów). Dopiero po jej zainstalowaniu w telefonie lub tablecie można skorzystać z funkcji pobierania map bezpośrednio z programu. Zależnie od aktywnej licencji do wyboru jest mapa Polski lub pakiet 44 państw Europy. Co ważne, udostępnione mapy są już w najnowszej wersji:1412. Do pobrania jest 300 MB danych w przypadku planu Polski. Pakiet planów państw Europy zajmuje znacznie więcej miejsca: ponad 3,5 GB.

AutoMapa w wersji 5.1 do telefonów iPhone i tabletów iPad
AutoMapa w wersji 5.1 do telefonów iPhone i tabletów iPad

NaviExpert 9.1: trasy alternatywne

W polskiej aplikacji wreszcie będzie można porównać przebieg tras: głównej oraz alternatywnych. Przydatne: szczególnie dla tych, którzy chcą rozważyć kilka wariantów: nie zawsze najszybszy musi być najbardziej pożądany. Do wyboru są trzy rodzaje tras: rekomendowana, najszybsza oraz ekonomiczna. Niemniej NaviExpert zastrzega, że nie zawsze program będzie proponował trasy alternatywne: tak się dzieje wówczas, kiedy nie będzie żadnych sensownych opcji. To tym bardziej istotne, że niektóre aplikacje wyznaczają trasy alternatywne nieco na wyrost: podróż nimi zajmie znacznie więcej czasu i kilometrów.

Trasy alternatywne w NaviExpert Android Foto: Auto Świat
Trasy alternatywne w NaviExpert Android

Prócz funkcji tras alternatywnych w wersji 9.1 pojawiło się kilka usprawnień. Wśród nich m.in. usuwanie błędów związanych z przypadkowym wyłączaniem aplikacji pracującej w tle, szybkością odświeżania mapy (podczas obrotu ekranu, zmiany skali podczas manewrów, szybszej jazdy czy powrocie z pracy w tle).

Navigon 2.9: iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus

Popularna aplikacja już pod szyldem Navigon Europe By Garmin została udostępniona w drugim tygodniu grudnia. Wprowadzone zmiany związane są m.in. z nowymi modelami telefonów iPhone: 6 oraz 6 Plus. Z myślą o nich dostosowano rozdzielczość grafiki, by lepiej wykorzystać możliwości aplikacji. Ponadto sporo drobnych usprawnień: wyciszanie głosu, korzystanie z serwisu Glympse, prowadzenie z uwzględnieniem połączeń kolejowych Deutsche Bahn, ostrzeganie o przekroczeniu dozwolonej prędkości, szacowanie czasu podróży i inne związane ze stabilnością i wykrytymi błędami.

Sygic 14.6.0, czyli zdjęcie jako cel

Od 15 grudnia w sklepie AppStore można już ściągnąć najświeższą wersję aplikacji Sygic oraz najmłodszy pakiet map. Podobnie jak w przypadku Navigon Europe także Sygic dostosował oprogramowanie do najnowszych modeli telefonów 6 oraz 6 Plus oraz iOS 8. A to nie koniec nowości. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja wyznaczania tras do geotagowanych zdjęć. Wystarczy kliknąć w dowolne zdjęcie podczas przeglądania, by jedną z opcji była funkcja prowadzenia do celu za pośrednictwem Sygic.

Prócz nawigowania do zdjęć na liście nowości są jeszcze modyfikacje takie jak: udoskonalenie funkcji nagrywania video, widoki skrzyżowań, informacje głosowe o nazwach ulic a także pakiet informacji o miejscach POI wzbogacony o zdjęcia Google Street View.