Wbrew pozorom uniwersalne radio multimedialne można wciąż łatwo zainstalować w wielu samochodach. Instalatorzy łatwo poradzą sobie z montażem także w tych samochodach, które są wyposażone w sprzęt o nietypowych kształtach dopasowanych do deski rozdzielczej. Wystarczy tylko odpowiednia ramka z miejscem na uniwersalne radio. Jeśli zatem nie jesteście zadowoleni z fabrycznych urządzeń, to bez większych problemów można je zastąpić innym. Jakim? Oto tegoroczne propozycje japońskiej firmy Pioneer.

Pioneer AVH-290BT

Nie bez powodu firma reklamuje nowy model hasłem „multimedialna rozrywka w przystępnej cenie”. Za kwotę ok 1200 – 1300 zł (zależnie od sklepu i kosztów wysyłki) Pioneer oferuje udany sprzęt z dużym ekranem dotykowym (przekątna 6,2”), napędem CD/DVD, zestawem głośnomówiącym Bluetooth, USB oraz wejściem do podłączenia kamery cofania.

Pioneer AVH-290BT
Pioneer AVH-290BT

USB przyda się nie tylko do odtwarzania plików muzycznych (MP3, WMA, AAC i WAV) ale także video (DivX, Xvid, H.264 oraz MPEG4). Będzie można zatem wykorzystać urządzenie do odtwarzania filmów i wyświetlania ich na dodatkowym monitorze zainstalowanym np. w zagłówku.

Pioneer AVH-390BT

Oto model o klasę wyżej. Choć jest bliźniaczo podobny do tańszego AVH-290BT to jednak potrafi znacznie więcej. Jedną z najważniejszych funkcji jest tryb AppRadio, czyli rozwiązanie dla miłośników smartfonów. Wystarczy przewodowo podłączyć smartfon z Android lub iPhone, by na ekranie stacji multimedialnej zobaczyć wybrane aplikacje z telefonu. Wśród nich znajdziemy programy do nawigacji i śledzenia informacji drogowych (np. iCoyote, Navgate Drive, Navitel), diagnostyki samochodu (Dash Command) oraz słuchania muzyki (np. Aupeo!, Orange Radio). A to nie wszystko.

Pioneer AVH-390BT
Pioneer AVH-390BT

W AVH-390BT zastosowano znacznie bardziej zaawansowany system korekcji dźwięku. Jego najważniejszą częścią jest system korekcji czasowej, dzięki któremu można znacząco poprawić scenę dźwiękową eksperymentując z czasem opóźnienia sygnału do poszczególnych głośników. To rozwiązanie godne polecenia każdemu, kto lubi eksperymentować z dźwiękiem w samochodzie.

Pioneer AVH-490BT

Najważniejsza różnica pomiędzy AVH-490BT a nieco niżej klasyfikowaną wersją AVH-390BT? W droższej odmianie konstruktorzy wzbogacili odbiornik radiowy. AVH-490BT przyda się także do słuchania cyfrowej radiofonii w standardzie DAB+. Wbrew pozorom urządzenie można także wykorzystać w naszym kraju, gdyż sukcesywnie rozszerzany jest zasięg cyfrowego radia.

Pioneer AVH-490BT
Pioneer AVH-490BT

Obecnie DAB+ można słuchać w 18 miastach na terenie Polski. Zasięg obejmuje nie tylko aglomeracje, ale także miejscowości położone w pobliżu. Według danych Polskiego Radia zasięgiem DAB+ jest już objętych niemal 54 proc. ludności. Do 2020 r zasięg obejmie cały kraj.

Pioneer AVH-X5800DAB

Im wyższa pierwsza cyfra w oznaczeniu radia, tym wyższy model w hierarchii. AVH-X5800DAB to stacja multimedialna wyższej klasy za którą trzeba zapłacić ok 2000 zł. Nie dziwi zatem, że w porównaniu z tańszymi wersami jest jeszcze bogatsze wyposażenie. Urządzenie wyróżnia się większym 7 calowym ekranem dotykowym.

Pioneer AVH-X5800DAB
Pioneer AVH-X5800DAB

Wbudowany zestaw głośnomówiący Bluetooth może nie tylko jednocześnie pracować z dwoma telefonami, ale także automatycznie zapamiętuje zawartość książek telefonicznych. W sumie pomieści po 1000 kontaktów z aż 5 różnych telefonów. Tę funkcję łatwo docenić, gdy z samochodu z wbudowanym radiem AVH-X5800DAB korzysta kilku różnych kierowców.

Pioneer AVH-X7800BT

Nie każdy ma w swoim samochodzie miejsce na duże radio w rozmiarze 2DIN. Na szczęście jest rozwiązanie – radio wielkości 1 DIN z wysuwanym dużym ekranem. Wbrew pozorom konstrukcja nie jest tak popularna jak przed laty, a Pioneer jest jednym z nielicznych renomowanych producentów, który wciąż proponuje praktyczny sprzęt z automatycznie wysuwanym wyświetlaczem.

Pioneer AVH-X7800BT
Pioneer AVH-X7800BT

AVH-X7800BT jest bardzo bogato wyposażony (m.in. Bluetooth, USB, zaawansowana korekcja dźwięku, tryb AppRadio, wejście kamery cofania). Nie zawiera jedynie tunera cyfrowej radiofonii DAB.