- Parkowanie samochodu na pochyłym terenie wymaga uwzględnienia różnych czynników
- Ważne jest odpowiednie zaparkowanie samochodu na wzniesieniu, ponieważ nieprawidłowe ustawienie pojazdu może spowodować jego stoczenie się
- Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach użycie hamulca ręcznego może okazać się nieskuteczne, zwłaszcza w starszych pojazdach oraz w trudnych warunkach
Czasem nie ma innego wyjścia jak zaparkowanie na wzniesieniu. Warto więc wiedzieć, jak się do tego zabrać. Niektóre pozornie równe parkingi również mogą okazać się pułapką dla źle zaparkowanego pojazdu. W mediach społecznościowych internauci publikują liczne zdjęcia samochodów, które samoczynnie stoczyły się na środek placu, powodując zagrożenie dla pieszych i innych aut. Skuteczne i bezpieczne parkowanie tylko pozornie wydaje się proste.
Zobacz także: Rano spakowali rury, butelki i kolce. Teraz czają się na ofiary na parkingach. Tak jest co święta
Parkowanie na wzniesieniu - jak zrobić to dobrze
W przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów dylemat jest niewielki. Wiadomo, że zanim pozostawimy auto na parkingu, należy przestawić dźwignię na pozycję P (parkowanie). Wtedy nawet zostawiony na wzniesieniu samochód pozostanie na swoim miejscu. W niektórych "automatach" można też dodatkowo zaciągnąć hamulec ręczny — wtedy będzie jeszcze bezpieczniej.
Jeśli mamy samochód z manualną skrzynią biegów, możliwości są dwie: pozostawienie samochodu na biegu (jeśli parkujemy przodem w dół, najlepszy będzie bieg wsteczny) lub zaciągnięcie hamulca ręcznego. Możemy też wykorzystać obie opcje, jeśli chcemy mieć pewność, że auto się nie stoczy. Będzie to podwójne zabezpieczenie.
Zobacz także: 5 banalnych zaniedbań serwisowych, które prowadzą do ekstremalnie kosztownych usterek auta
Ręczny to nie zawsze najlepsze rozwiązanie
Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze włączenie hamulca ręcznego okaże się wystarczające i korzystne dla samochodu. W przypadku starszych roczników linka hamulca może być zużyta i poluzowana. Zwróćmy też uwagę na pogodę — zaciąganie ręcznego podczas silnych mrozów potrafi spowodować jego zamarznięcie. Nie odblokujemy wtedy samochodu. Profilaktycznie więc w zimie lepiej parkować samochód tylko "na biegu".