Podwodny świat zawsze zachwycał człowieka. Niesamowite kolory, zupełnie inna niż na lądzie roślinność i zwierzęta czy skarby ukryte gdzieś na dnie powodowały, że chętnie zaglądamy pod powierzchnię wody. Jeżeli potrafimy pływać, a woda jest miłym środowiskiem, warto to zrobić jeszcze tego lata. Najpiękniejsza fauna i flora występuje w tzw. ciepłych morzach, tam nurkuje się najprzyjemniej.

Woda jest czysta i przejrzysta, dzięki czemu możemy dużo zobaczyć. Najbardziej przystępne i najbliższe są wody Adriatyku, Morza Śródziemnego czy Czerwonego. Jadąc na wakacje do Chorwacji czy Egiptu warto zabrać podstawowy zestaw do nurkowania czyli ABC. Pływając tuż przy powierzchni wody, już na płyciznach jesteśmy w stanie zaobserwować wiele organizmów, które wcześniej znaliśmy tylko z telewizji, książek czy internetu.

Trenując podstawowe nurkowanie w ABC, jesteśmy z czasem w stanie zejść na większe głębokości, a także dłużej pozostać pod wodą na bezdechu. Oczywiście, nasze biologiczne ograniczenia nie pozwalają na oddychanie pod wodą bez specjalistycznego sprzętu. Jeżeli chcemy bezpiecznie nurkować dłużej i głębiej, nie pozostaje nic innego, jak zapisać się do jednej ze szkół nurkowych, na kurs podstawowy OWD.

Można skorzystać np. z usług polskiej szkoły nurkowej Nautica na chorwackiej wyspie Hvar, gdzie udaliśmy się Renault Koleosem 2.0 dCi 4x4. Samochód doskonale sprawdził się podczas długiej podróży. Jego napęd na 4 koła okazał się niezastąpiony na stromych kamienistych podjazdach na wyspie. W ciągu intensywnych 10 dni można przejść szkolenie i zdobyć podstawowy stopień nurkowy.

Kurs na pierwszy stopień odbywa się w ciągu 5 dni. Pierwsze 3 to teoria i ćwiczenia w pełnym sprzęcie na płytkiej wodzie – do 5 m. Pozostałe 2 dni obejmują nurkowania z łodzi w otwartych wodach do głębokości 18 m. W sumie kursant powinien odbyć 9 nurkowań oraz korzystając z zapewnionych przez szkołę podręczników i codziennych wykładów zdać egzamin teoretyczny.

Kursy nurkowe dostępne są już dla dzieci, które ukończyły 10 lat, a ceny zaczynają się do 1400 zł. Interesujące jest to, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w uprawianiu tego sportu. Ciężki i niewygodny sprzęt nurkowy, utrudniający poruszanie się na lądzie, jest praktycznie niewyczuwalny pod wodą. Na początku mogą zdarzyć się kłopoty z utrzymaniem odpowiedniej pływalności czy utratą „równowagi” związane z bezwładnością, ale są to tylko przejściowe problemy. Najważniejsze to opanowanie emocji, uspokojenie oddechu i umiejętności wyrównywania ciśnienia. Pod wodą porozumiewamy się tylko za pomocą nurkowego języka migowego. To międzynarodowe znaki, które są łatwe do opanowania.

Na początku nurkowej przygody nie musimy inwestować we własny, pełny osprzęt. Standardowo na kurs podstawowy OWD komplet sprzętu zapewnia baza nurkowa. Kursantów prosi się jedynie o przywiezienie ze sobą ABC, czyli maski, płetw i fajki, najlepiej dobrze dopasowanych i już sprawdzonych w warunkach bojowych. Ważne jest również zabranie zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do nurkowania.

Kiedy już mamy certyfikat stwierdzający poziom wyszkolenia, możemy kontynuować naukę. Szkolenia dają możliwość rozwijania techniki nurkowej oraz stałe podnoszenia kwalifikacji. Możemy zdecydować się na naukę fotografii podwodnej, nurkować przy pięknych, starych wrakach statków, albo w suchych skafandrach czy pod lodem. Nurkowanie to pasja i piękny sport, którym bardzo łatwo się zarazić, a podwodny świat w dalszym ciągu zaskakuje człowieka.

Dziękujemy szkole nurkowej Nautica za pomoc w realizacji materiału.