Podróżując po Polsce, warto zatrzymać się na kilka dni w okolicy Gniezna. Miasto leży 30 km od autostrady A2, łatwo więc tu trafić z wielu zakątków kraju, np. podróż z Warszawy nie powinna zająć dłużej niż 3 godziny.

Dlaczego Gniezno? Bo wszystko wskazuje na to, że właśnie tu Lech założył swoją osadę, zaś oficjalnie miasto istnieje od 940 r. (wzniesiono pierwszy gród). Liczne miejsca w okolicy doskonale przybliżają te historie.

Skoda Superb to eleganckie auto, które świetnie sprawdza się też podczas rodzinnych wyjazdów. Bogato wyposażona wersja z mocnym silnikiem kosztuje
niecałe 170 000 zł - to rozsądna oferta. Foto: Przemek Wąworek / Auto Świat
Skoda Superb to eleganckie auto, które świetnie sprawdza się też podczas rodzinnych wyjazdów. Bogato wyposażona wersja z mocnym silnikiem kosztuje niecałe 170 000 zł - to rozsądna oferta.

Zwiedzanie zaczynamy od katedry gnieźnieńskiej na Wzgórzu Lecha. Warto tu zobaczyć Drzwi Gnieźnieńskie, wejść na taras widokowy na jednej z wież katedry, odwiedzić podziemia i Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W Gnieźnie znajdziecie również Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Kolejna cenna lekcja dawnych czasów czeka na was w Biskupinie. Są tu m.in. dwie wioski – z epoki kamienia ze zrekonstruowanymi domami i wczesnopiastowska – oraz doskonale znane osiedle obronne i pawilon muzealny. W trakcie zwiedzania można zrobić sobie przerwę nad Jeziorem Biskupińskim.

To jeszcze nie koniec historii, bo obowiązkowym miejscem do odwiedzenia jest również Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, a dokładniej jego oddział – Wielkopolski Park Etnograficzny. To duży skansen, w którym zgromadzono zabytki wsi wielkopolskiej.

Motor 280 KM i 6-biegowe DSG to świetne połączenie w eleganckim aucie

W okolicy Gniezna nie brak też innych atrakcji: polecamy muzeum kolejki (połączone z ruinami zamku Krwawego Diabła Weneckiego), Zaurolandię, Silverado City (najlepiej w weekend) i skrzyżowanie… rzek - Wełny i Nielby.

Przed wyjazdem w okolice Gniezna warto odwiedzić strony internetowe przywołanych tu atrakcji – dość często organizowane są różne pokazy, które dodatkowo uatrakcyjniają zwiedzanie.