Miłośnicy trekkingu bez wątpienia wejdą na Wielką Sowę – najwyższy szczyt Gór Sowich, sięgający 1015 m n.p.m. Na górze znajdziecie wieżę widokową.

Z kolei obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w Górach Stołowych jest Szczeliniec Wielki. To niesamowita formacja skalna, tworząca labirynt. Możecie liczyć na niezapomniane widoki.

Wersja SportLine zmienia elegancką limuzynę w auto o zadziornym charakterze. Taki Superb w standardzie ma m.in. sportowe fotele. Foto: Przemek Wąworek / Auto Świat
Wersja SportLine zmienia elegancką limuzynę w auto o zadziornym charakterze. Taki Superb w standardzie ma m.in. sportowe fotele.

Po wysiłku fizycznym pora na chwilę oddechu. Wracamy więc do auta i rozpoczynamy zwiedzanie, jako że ciekawych miejsc w tej okolicy jest wyjątkowo dużo.

Można zacząć od podziemi, ponieważ w górach funkcjonowały liczne sztolnie. Bardzo ciekawe miejsce to kopalnia w Nowej Rudzie. Trasa jest krótka, ale ciekawa. Podziemne korytarze znajdziecie też w muzeum Molke w Ludwikowicach Kłodzkich. Hitlerowski projekt „Riese” łączył podziemne budowle ochronne z fabrykami. Na powierzchni znajdziecie też małe muzeum (do obejrzenia pojazdy militarne) i tajemniczy betonowy obiekt, tzw. Muchołapkę, którego przeznaczenia nie udało się odkryć.

Pod ziemię można też zejść w okolicy Walimia (m.in. sztolnie „Rzeczka”) oraz w Kłodzku – trasa zaczyna się na tyłach zabytkowego kościoła, około 500 m od twierdzy, i kończy przy wejściu do niej. Skoro już jesteśmy przy twierdzy, to z pewnością warto wejść na jej szczyt (ciekawa budowla i widoki).

Obok obiektów militarnych i starych kopalni warte odwiedzenia są też np. sanktuarium w Wambierzycach i zamek Książ.