• Luksusowe kampery często budowane są na bazie średnich i dużych ciężarówek
  • Ceny najbardziej luksusowych modeli przekraczają nawet kwotę 5 milionów złotych
  • W największych modelach przewidziano nawet miejsce na garaż, w którym zmieści się niewielki samochód osobowy

U naszych zachodnich sąsiadów trwają największe targi caravaningowe w Europie – Caravan Salon 2018 w Dusseldorfie. Można na nich zobaczyć praktycznie wszystko to, co jest potrzebne miłośnikom przyczep kempingowych czy kamperów. Na imprezie nie zabrakło także wyjątkowo luksusowych domów na kołach. I do tego całkiem kosztownych. Na najbardziej zaawansowane pojazdy trzeba przeznaczyć nawet kilka milionów złotych. Innymi słowy, za ogromnego kampera trzeba zapłacić tyle, co za dobry dom lub co najmniej kilka mieszkań w dobrych lokalizacjach na terenie największych polskich miast.

Najbardziej luksusowe i największe kampery zwykle powstają na bazie popularnych ciężarówek Iveco czy Mercedesa. To oznacza, że do prowadzenia sporego pojazdu trzeba mieć odpowiednie uprawnienia: prawo jazdy kategorii B niestety nie wystarczy. Ponadto trzeba przygotować się na większe wydatki związane z kosztami podróży. Kamper wielkości ciężarówki dostarczającej towar do supermarketu spali znacznie więcej niż popularne diesle w samochodach klasy średniej czy SUV.

W najbardziej luksusowych kamperach nietrudno o wyjątkowe rozwiązania. Wiele urządzeń sterowanych jest elektrycznie, co oznacza, że bez trudu rozsuniemy łóżko, fotele oraz klapy od schowków i garażu. Zwykle w ciężarówkach jest bowiem tyle miejsca, że wystarczy na niewielki garaż w tylnej części pojazdu lub pomiędzy osiami. W największych pojazdach można nawet zmieścić takie samochody jak np. BMW i8.

W kabinach króluje skóra, drewno i…kamień. W luksusowym Morelo można np. zamówić kamienne blaty do kuchni. Aby samochody mogły służyć przez cały rok, stosuje się np. dodatkowe systemy grzewcze włącznie z wentylowaną i ogrzewaną podłogą i grubsze szyby z dodatkową izolacją termiczną. Nie zabrakło także multimedialnych dodatków: większych telewizorów (42 cale) oraz projektorów z wysuwanym ekranem. Standardem jest także duża łazienka z prysznicem oraz toaleta ze sporym zbiornikiem na ścieki (nawet o pojemności 250 litrów). A co jeszcze można znaleźć w ogromnych wnętrzach? Zajrzyjcie do galerii.