Do zamku, który jest jednym z ciekawszych obiektów tego typu na Dolnym Śląsku, najłatwiej dotrzeć z Lubania lub Gryfowa Śląskiego. Z pierwszego z miast dojeżdżamy drogą nr 358 (15,1 km), z drugiego – prowadzi droga nr 360 (11,6 km).

Zamek można zwiedzać codziennie w godz. 10.00-18.00. Bilet dla dorosłych kosztuje 15 zł, dzieci do lat 15 płacą 12 zł. W wybranych terminach jest organizowane także grupowe zwiedzanie nocne, które zaczyna się o godz. 21.00. Wiosną i latem, za dodatkową opłatą (12 i 8 zł) można wejść także do zamkowej multimedialnej sali tortur. Nieopodal zamku rozciąga się Jezioro Leśniańskie, które powstało na początku ubiegłego wieku po przegrodzeniu kamienną zaporą rzeki Kwisy.

Historia zamku zaczyna się w XIII wieku. Był on wielokrotnie przebudowywany, zmieniał funkcje i właścicieli. Podczas przebudowy zniszczeniu uległy jego najstarsze fragmenty.

W czasie II wojny zamek był obiektem ściśle strzeżonym, gdyż mieściła się w nim szkoła szyfrantów hitlerowskiego wywiadu, Abwehry. Także po wojnie był utajniony i nie zaznaczano go na mapach. Od 1996 roku jest ogólnodostępny jako ośrodek hotelowo-konferencyjny.

Zamek upodobali sobie filmowcy jako miejsce wielu produkcji. Tu kręcono m.in. „Gdzie jest generał?”, „Wiedźmina” oraz telewizyjne seriale „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Święta wojna” i „Pierwsza miłość”.