- Pas awaryjnego zatrzymania to specjalny pas ruchu służący samochodom w przypadku awarii lub zdarzeń losowych
- W Polsce oznaczony jest pojedynczą linią ciągłą P2, za granicą może mieć dodatkowe kolorowe oznakowanie lub znaki pionowe
- Pas awaryjnego zatrzymania może rozszerzać się w miniparking ułatwiający bezpieczne zatrzymanie się
Pas awaryjny to specjalny rodzaj pasa ruchu, którego celem jest m.in. umożliwienie pojazdom postoju w krytycznych sytuacjach, takich jak wypadki, awarie czy inne zdarzenia losowe (np. złe samopoczucie kierowcy). Na polskich drogach jest on oznaczony pojedynczą linią ciągłą P2. Przebywając za granicą (np. w Hiszpanii czy Szwajcarii), możemy jednak spotkać się z dodatkowym oznakowaniem w postaci kolorowych pól na drodze lub specjalnego znaku.
Zobacz także: Ten znak drogowy budzi kontrowersje. Czemu kierowcy go krytykują?
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoTen znak wskazuje pas awaryjnego zatrzymania
Niewykluczone, że wielu kierowców widziało już przy drodze za granicą prostokątny znak, na którym widać w uproszczeniu coś w rodzaju odnogi, biegnącej obok głównej drogi. Jest ona cieńsza niż symbol drogi, którą się poruszamy. Znak ten oznacza pas awaryjnego zatrzymania, który jednak może być czymś więcej niż tylko wąskim pasmem oddzielonym od głównej jezdni. Taki pas może rozszerzać się w coś w rodzaju miniparkingu, który jest bezpiecznym miejscem do zatrzymania się.
Zobacz także: Już jest. Nowy znak pojawił się na drogach. Kierowcy są zaskoczeni
Zjazd na takie miejsce jest oznakowany zazwyczaj kilkoma znakami, a na końcu może znajdować się czerwono-biała "szachownica". Jak zwraca uwagę serwis Autokult, "w niektórych europejskich krajach, na przykład w Szwajcarii, zdarza się, że pas awaryjnego zatrzymania nie jest wysypany piaskiem czy żwirem, ale stanowi pokrytą twardym podłożem rampę, wznoszącą się ku górze względem przebiegu drogi". Ma to umożliwić wjazd i zatrzymanie się pojazdom z awarią hamulców.