Niby wszystko jest takie oczywiste. Ubrania, sprzęt narciarski, dokumenty… Jednak kiedyś jeden z naszych redakcyjnych kolegów dopiero na granicy Czech zorientował się, że nie zabrał ze sobą pieniędzy.

Radzimy zatem co najmniej tydzień przed urlopem spokojnie sporządzić listę rzeczy, które powinieneś zabrać. Listę tę warto przejrzeć w przeddzień wyjazdu, a potem jeszcze raz, gdy wszystko (?) jest już spakowane do auta. W zestawieniu potrzebnych rzeczy powinien pomóc ci ten tekst.

Dokumenty podróży, dokumenty ubezpieczenia zdrowotnego - Do podróżowania po krajach Unii wystarczy dowód osobisty, ale jeżeli masz paszport, weź go również i trzymaj w innym miejscu (np. portfelu) niż dowód. Warto jednak wykonać kserokopie dokumentów i schować je w bezpiecznym miejscu. Jeśli otrzymałeś Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zabierz ją z sobą!

Dokumenty samochodu, upoważnienie, książka gwarancyjna - Zabranie dowodu rejestracyjnego to sprawa oczywista. Sprawdź termin ważności obowiązkowego badania technicznego i nie licz na to, że policjanci za granicą się „nie poznają”! Jeśli wyjeżdżasz z Polski samochodem, który do ciebie nie należy, postaraj się o odpowiednie upoważnienie. Jeżeli auto jest objęte gwarancją, zabierz książkę gwarancyjną. Sprawdź też, czy przejechanie zaplanowanej trasy nie spowoduje przekroczenia przebiegu, przy którym należy wykonać przegląd okresowy. Gdy tak jest, odwiedź ASO jeszcze przed wyjazdem na urlop.

Środki płatnicze, karty, numery do centrum alarmowego - Pieniądze to też na pozór oczywista sprawa. Jednak zanim wyjedziesz, koniecznie sprawdź terminy ważności swoich kart – banki często wysyłają nowe dopiero tuż przed ich upływem. W telefonie (albo na kartce schowanej w innym niż karty miejscu) zapisz numer całodobowego centrum alarmowego obsługującego twój bank oraz numery kart, byś w razie potrzeby mógł je szybko zastrzec.

Polisy ubezpieczeniowe, kserokopie, numery alarmowe - Wraz z numerami do centrów bankowych zapisz też numery do telefonicznych centrów obsługi klienta, które znajdziesz na polisach ubezpieczeniowych bądź też dołączonych do nich ulotkach. Wszystkie polisy (OC, assistance, ubezpieczenia wypadkowego itd.) skopiuj, a kopie trzymaj w bezpiecznym miejscu. Ważne numery zapisz nie tylko w telefonie, lecz także na kartce.

Wraz z numerami alarmowymi zapisz też telefony przyjaciół oraz polskich placówek konsularnych w krajach, które odwiedzisz (znajdziesz je na www.msz.gov.pl). Użyj także zwykłej kartki, bo telefon komórkowy bardzo często jako pierwszy pada łupem złodziei!

Polskie i zagraniczne wyposażenie obowiązkowe samochodu

Sprawdź, czy masz w aucie to, czego wymagają przepisy obowiązujące w Polsce oraz krajach, do których się wybierasz. Wprawdzie według konwencji wiedeńskiej wystarczy, by wyposażenie spełniało wymagania kraju rejestracji, ale policjanci zwykle nie mają doświadczenia w dyplomacji, za to sprawnie wypisują mandaty.

Rzeczy osobiste, zabawki, trasa przejazdu na papierze - Nie zapomnij o rzeczach, bez których nie powinieneś wyruszać z domu na dłużej. Może być to np. zapas leków na cały wyjazd albo informacja lekarska o przewlekłej chorobie (lekarzom na całym świecie wystarczą łacińskie skróty).

Zadbaj o ulubione zabawki lub odtwarzacz wideo, jeśli wyjeżdżasz z dziećmi. Zabierz atlas i wydrukowaną (np. www.viamichelin.pl) trasę przejazdu. Nawigacja może zepsuć się 20 km od domu!