Wybierz samochód

Audi A2

Audi A2

Audi A2 to miejski samochód kompaktowy produkowany przez niemiecki koncern. Auto pojawiło się w 2000 roku i patrząc z perspektywy czasu, było bardzo dobrze zapowiadającym się pojazdem, które niestety nie osiągnęło zamierzonego celu.

Audi postanowiło stworzyć miejskie autko skonstruowane w oparciu o najnowsze technologie, które niestety miały swoje odzwierciedlenie w wysokiej cenie pojazdu, która była głównym czynnikiem niepowodzenia marki z Ingolstadt. W momencie wprowadzenia na rynek, A2-ka była najmniejszym modelem w ofercie marki.

Karoseria oparta na przestrzennej ramie wykonana została z aluminium, a niektóre elementy tj. błotniki i część tylnej klapy zostały wykonane z tworzyw sztucznych. Miało to swoje odzwierciedlenie w postaci bardzo niskiej masy, wynoszącej niespełna 1000 kg. Dużo pracy włożono także w aerodynamikę A2-ki – przód ma obły kształt, z tylu zastosowano lotkę (która okazała się niepraktyczna z powodu kiepskiej widoczności do tyłu) a dodatkowo zrezygnowano z wycieraczki na tylnej szybie. Skutkowało to osiągnięciem współczynnika oporu powietrza Cx=0,28.

Wnętrze było bardzo przestronne, a materiały użyte do wykończenia były bardzo dobrej jakości. Nietypowe rozwiązanie zastosowano przy przedniej klapie – nie otwierała się ona bowiem klasycznie. W celu uzupełnienia podstawowych płynów wystarczyło odchylić atrapę chłodnicy, natomiast żeby się dostać do silnika, należało ją całkowicie zdemontować.

W 2002 roku przeprowadzono niewielkie zmiany (m.in. powiększenie baku paliwa), a rok później doszło do drobnego liftingu, który objął przeprojektowanie grilla oraz dopracowanie niektórych podzespołów.

Początkowo w ofercie znalazł się 1,4-litrowy benzyniak generujący 75 KM oraz 3-cylindrowy turbodiesel 1.2 TDI i 1.4 TDI o mocy kolejno 61 i 75 KM. Przy okazji pierwszych zmian, do gamy dołączył 1,6-litrowy benzyniak FSI generujący 110 KM, a większy silnik wysokoprężny otrzymał dodatkowy, 90-konny wariant. Moc przenoszona była na przednią oś za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej lub półautomatycznej.

W 2005 roku zakończono produkcję A2-ki z liczbą niewiele ponad 176 tys. egzemplarzy.

Audi A2 - generacje

Audi A2 - powiązane artykuły