Wybierz samochód

Audi Q5

Audi Q5

Audi Q5 to kompaktowe auto sportowo-użytkowe produkowane przez Audi. Niemcy po sukcesie większej siostry – Q7 zdecydowali się pójść za ciosem i stworzyć mniejszego SUV-a.

Q5 została zbudowana na platformie MLB, którą wykorzystano m.in. w A4 B8, A5 oraz jakiś czas później – w Macanie produkcji Porsche. Auto do produkcji weszło w 2008 roku.

Nadwozie było podobne do większego modelu – podniesione zawieszenie i masywne, okrągłe kształty sprawiały wrażenie, że auto powinno poradzić sobie w terenie. Bardziej nadaje się jednak do miejskiej dżungli. Wnętrze jest przestronne i bez problemu powinno zapewnić komfort 4 osobom. Bagażnik, z oczywistych względów, nie jest tak duży jak u Q7, ale 560 litrów też jest bardzo dobrym wynikiem.

Do napędu służy jeden z 3 silników benzynowych, lub wysokoprężnych. Co ciekawe, w silniki o oznaczeniu 3.0 TFSI litera „T” nie odpowiada za turbosprężarkę. Inżynierowie zdecydowali się zastosować kompresor, który miał być wydajniejszy. Silnik legitymuje się mocą 272 KM i pozwala osiągnąć „setkę” już w 5,9 sekundy! Do wyboru była 6-biegowa skrzynia manualna, 6- i 8-stopniowy Tiptronic oraz 7-stpniowy S-Tronic. Moc była przenoszona na wszystkie koła.

W 2012 roku auto przeszło facelifting, w trakcie którego przemodelowano przednie reflektory, grill oraz zderzaki. Można powiedzieć że auto po tym zabiegu nabrało bardziej zadziornego wyglądu. Produkcja odbywa się zarówno w rodzimy Ingolstadt jak i w chińskim Changchun.

Konkurentami Q5 są m.in. BMW X3, Mercedes-Benz GLK czy Range Rover Evoque.

Audi Q5 - generacje

Audi Q5 - powiązane artykuły

Pokaż więcej