Według stałych notowań cen paliw na stacjach w Polsce, jakie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, za litr benzyny 95 trzeba teraz zapłacić w Polsce przeciętnie 4,59 zł/l, czyli o 3 grosze mniej niż przed tygodniem. Olej napędowy potaniał przeciętnie o 2 grosze, spadając do 3,88 zł/l. Bez zmian pozostała w ostatnich dniach przeciętna cena autogazu, wynosząca 1,94 zł/l. Tym samym cena LPG stanowi 42% ceny benzyny, a propan-butan pozostaje wysoce konkurencyjny.

Przed rokiem przeciętne ceny paliw wynosiły: benzyna 95 - 4,70 zł/l; ON - 4,72 zł/l; LPG - 2,15 zł/l.

Cena baryłki ropy naftowej w ostatnich dniach spadła z poziomu ponad 70 USD do około 60 USD, a w poniedziałek przed południem na giełdzie londyńskiej surowiec typu Brent w pewnym momencie zszedł nawet poniżej tego poziomu. Za ostatnie obniżki odpowiadają, o czym e-petrol.pl pisał w poprzednich materiałach, kiepskie ogólne nastroje związane z trwającym spowolnieniem ekonomicznym oraz, od strony fundamentalnych czynników dla rynku naftowego, relatywnie niski popyt i wzrosty zapasów paliw. Na razie nie widać poważniejszych przesłanek do odwrócenia tej tendencji i o ruch cenowy powyżej 63-65 USD będzie trudno, bardziej prawdopodobna wydaje się stabilizacja wokół poziomu 60 USD.

Przy spadających notowaniach międzynarodowych ropy i paliw gotowych, oraz polskim złotym nie taniejącym już wobec dolara amerykańskiego, pozwoliło to na silny ruch w dół cen hurtowych w Polsce. Rynek polski podąża bowiem za trendami międzynarodowymi i dostosowuje się do nich. Na stacjach paliw ruchu w dół można było oczekiwać już kilka dni temu, on jednak jak na razie nie następuje. Powiększa się więc cały czas pole możliwej obniżki. W przypadku benzyn może ona sięgnąć nawet około 20 gr/l, a olejów - kilkunastu groszy na litrze.