Czasy samochodów, których liczniki przebiegu pokazywały grubo ponad 900 000 km, już dawno przeminęły. Choć oficjalnie producenci tego nie przyznają, to nowoczesne konstrukcje eko-silników nie przewidują możliwości pokonywania takich dystansów. Oczywiście nadal zdarzają się takie przypadki, ale możemy traktować je jako wyjątki od reguły.

A gdyby ktoś powiedział wam, że mocna turbobenzyna może przejechać prawie milion kilometrów? Pewnie popukacie się w głowę mówiąc, że zwariowaliśmy. A jednak.

Ostatnio natrafiliśmy na Porsche 911 (996) Turbo z 2002 roku z przebiegiem 590 000 mil, czyli 949 900 km! Z treści ogłoszenia możemy się dowiedzieć, że w czasie tych 15 lat właściciel zużył 124 opony, 15 zestawów przednich letnich oraz 11 zimowych i 22 zestawy letnich tylnych oraz 14 zimowych. Uśredniając to 2 komplety na rok, wymieniane średnio co 31 600 km.

Widać że właściciel dbał o bezpieczeństwo i nie tylko. Ogólny stan samochodu nie zdradza jego przebiegu. Wnętrze jest zadbane, lakier błyszczy,  a patrząc na stan felg widać, że nie miały przygód z krawężnikami. Z dalszej części opisu dowiadujemy się, że właściciel zmienił układ wydechowy w firmie FabSpeed oraz poddał modyfikacjom trubosrpężarkę w związku z czym fabryczna moc 545 KM może być cały czas dostępna pomimo sporego przebiegu. W treści ogłoszenia pojawia się również wzmianka o wymianie pompy paliwowej, pompy wody, wentylatora chłodnicy, akumulatora, świateł ksenonowych oraz alternatora. Przebieg zawdzięcza min. częstym wycieczkom z Decorah w stanie Iowa do takich miejsc jak Denver czy Chicago.

Cena samochodu to 17 995 dolarów. Z jednej strony dosyć wysoka, a z drugiej nie do końca. Samochód jest utrzymany w bardzo dobrym stanie, a sądząc po poniesionych kosztach i fakcie przebiegu, właściciel na nim nie oszczędzał. My jednak chyba nie zdecydowalibyśmy się na taki zakup, no chyba że mielibyśmy gwarancję, że w momencie kiedy na liczniku pojawiłoby się 621 118 mil (999 999km) muzeum Porsche odkupi z racji przebiegu ten „legendarny” egzemplarz.

Źródło: www.roadandtrack.com