Szczególnie przydatne są kamerki drogowe - pozwalają zobaczyć, czy na danej ulicy jest korek i w razie potrzeby wybrać objazd.

Wybierz województwo, zobacz utrudnienia na kamerkach drogowych!

Zobacz także:

O czym należy pamiętać, aby spokojnie i bezpiecznie dojechać na miejsce wypoczynku. Pamiętaj, że mandat grozi nie tylko za brawurową jazdę, ale także za brak dokumentów czy niekompletne wyposażenie auta.

Najważniejsze dokumenty

Na wyjazd nie możemy zapomnieć o najważniejszych dokumentach: prawo jazdy, obowiązkowa polisa ubezpieczenia OC i dowód rejestracyjny. Na tym ostatnim należy sprawdzić, czy samochód posiada ważne badania techniczne. Jeśli nie ma, należy udać się do jednej z wielu stacji kontroli pojazdów i tam wykonać badanie.

Wyposażenie auta

Do obowiązkowego asortymentu, który powinien się znajdować w każdym samochodzie należy: gaśnica i trójkąt. Gdy jedziemy z dzieckiem należy mieć także fotelik. Prócz obowiązkowego wyposażenia warto zainwestować w apteczkę, latarkę, kamizelkę odblaskową (w niektórych krajach UE np. na Słowacji jest ona obowiązkowa).

Pamiętajmy o ograniczeniach prędkości!

To jeden z najistotniejszych elementów bezpiecznej jazdy. Na terenie zabudowanym w godzinach 5 - 23 obowiązuje prędkość 50 km/h. W pozostałym czasie (od 23 do 5) na terenie zabudowanym możemy poruszać się z prędkością 60 km/h. Należy bezwzględnie przestrzegać tego przepisu. Szczególnie, gdy jedziemy przez np. małą miejscowość czy wioskę, gdzie widoczność jest ograniczona przez zabudowania stojące bezpośrednio przy ulicy. Przy dużej prędkości nie będziemy w stanie wyhamować, gdy przed auto wyskoczy nam dziecko, rowerzysta czy pies.

Na autostradach prędkość maksymalna z jaką może się poruszać samochód do 3,5 tony oraz motocykl to 130 km/h. Na dwupasmowej drodze ekspresowej - 110 km/h, jednopasmowej ekspresowej - 100 km/h, na dwupasmowych nieekspresowych - 100 km/h. Na pozostałych - 90 km/h.

Piłeś? Nie jedź!

To hasło powinno "dzwonić" w uszach każdego wsiadającego za kierownicę. Kierowca po "kileszku" stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych użytkowników dróg. Trzeba pamiętać, że nie można także jechać na "kacu". Wtedy alkohol też ma ogromny wpływ na opóźnienie reakcji.