Samochody elektryczne i hybrydy plug-in powoli, ale sukcesywnie, zyskują w Polsce coraz większą popularność. Ten powolny wzrost to konsekwencja wysokiej ceny zakupu elektryków, ale i braku szerokiej sieci punktów ładowania. Właściciele garaży, a także niektórzy właściciele miejsc parkingowych w halach garażowych, mogą cieszyć się własnym dostępem do źródła prądu. Pozostaje jednak pytanie, jak podłączyć elektryczne auto, aby naładować je w możliwie najkrótszym czasie. Z pomocą przychodzą wydajne kable do ładowania oraz ładowarki ścienne (wallbox).

Okazuje się, że nawet brak firmowego kabla do ładowania lub szybkiej ładowarki nie stanowi już problemu. Na rynku dostępne są akcesoryjne rozwiązania, które z powodzeniem potrafią zastąpić wielokrotnie droższe produkty oferowane przez producentów aut. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór tego jedynego rozwiązania, najlepiej sprawdzić, czego szukają i co wybierają inne osoby zainteresowane elektrycznymi autami. W tym celu można posłużyć się rankingiem przygotowanym przez serwis skapiec.pl, który prezentuje aktualne trendy

1. Green Cell Ładowarka mobilna GC EV PowerCable 3,6kW Schuko Type 2

Ładowarka Green Cell EV PowerCable jest przenośnym urządzeniem, które pozwala naładować samochód elektryczny (BEV) lub hybrydę plug-in (PHEV) wprost ze standardowego gniazdka 230 V. Ładowania mocą 3,6 kW ma umożliwiać szybsze uzupełnianie energii niż przy wykorzystaniu niektórych ładowarek dołączanych fabrycznie do aut elektrycznych. Obsługę EV PowerCable ułatwia wyświetlacz LCD oraz możliwość zmiany prądu ładowania (10 A lub 16 A). Urządzenie wyposażone jest w zabezpieczenia chroniące przez uszkodzeniem pojazd i samą ładowarkę.

2. Green Cell Ładowarka Wallbox GC EV PowerBox 22kW z kablem Type 2

Jeśli zależy nam na szybkim ładowaniu baterii auta elektrycznego lub hybrydy plug-in, warto rozważyć zakup ładowarki ściennej (wallbox), np. Green Cell EV PowerBox 22 kW. Wbudowany wyświetlacz LCD informuje m.in. o czasie ładowania, temperaturze pracy i ilości uzupełnionej energii. Wallbox wyposażony jest w aluminiową obudowę i jest zgodny z klasą szczelności IP66, dzięki czemu może być montowany również na zewnątrz budynku.

3. Blaupunkt Ładowarka ścienna pojazdu elektrycznego 1ph AWB1P32AT2

Blaupunkt AWB1P32AT2 jest jednofazową ładowarką ścienną przeznaczoną do ładowania aut elektrycznych. Urządzenie pozwala na wybór prądu ładowania pomiędzy 10 A i 32 A, dzięki czemu umożliwia ładowanie z mocą do 7,4 kW. Zastosowana wtyczka przystosowana jest do współpracy z wszystkimi samochodami ze złączami Typ 2. Wraz z ładowarką nabywca otrzymuje kabel ładujący o długości 5 metrów.

4. WEIRD WIRES Pokrowiec na ładowarkę do samochodu elektrycznego WWT-01

Masz kilka akcesoriów wykorzystywanych do ładowania pojazdu elektrycznego, a mimo to chcesz zachować porządek w aucie — sięgnij po pokrowiec Weird Wires WWT-01. W tym nylonowym pokrowcu z łatwością przeniesiesz i przechowasz kabel, adaptery oraz ładowarkę mobilną Weird Wires. Dzięki temu elementy te nie tylko nie będą przesuwały się podczas jazdy, a dodatkowo ochronisz je przed kurzem i wilgocią.

5. Blaupunkt Kabel do ładowania pojazdu elektrycznego typ1>2 16A 1ph A1P16AT1

Ten jednofazowy kabel Blaupunkta wyposażony jest w złącze Typ 1 i umożliwia ładowanie maksymalnym prądem 16 A, co przekłada się na możliwość uzyskania mocy ładowania 3,7 kW. Kabel jest zgodny z klasą IP54 i dzięki długości 8 m zapewnia użytkownikowi łatwy dostęp nawet do gniazdka znajdującego się w pewnej odległości od auta. Wraz z kablem dostarczane jest także ochronny pokrowiec.

6. Blaupunkt Kabel do ładowania pojazdu elektrycznego typ2> 2 16A 1ph A1P16AT2

Taki sam kabel Blaupunkta jak ten, który znalazł się na 5. miejscu rankingu, ale w przeciwieństwie do niego wyposażony w złącze Typ 2. To oznacza, że jego użytkownik będzie mógł ładować baterie auta elektrycznego prądem do 16 A i uzyska maksymalną moc ładowania sięgającą 3,7 kW. Sam kabel ma długość 8 m, spełnia wymagania klasy IP54 i w celu ułatwienia transportu dostarczany jest wraz z ochronnym pokrowcem.