Droga na wymarzony nadmorski wypoczynek może drogo kosztować. Wystarczy, że nieświadom zagrożenia kierowca przejeżdża przez Wałcz. Tam Straż Gminna urządziła łowy, ustawiając fotoradar w krzakach. Przed nim, bez żadnego uzasadnienia, postawili znak ograniczający prędkość do 60 km na godz!

Kto tam wpadnie i się cieszy, że najgorsze za nim, ma pecha. Szczególnie, jeśli zmierza do Rewala, najbardziej zadłużonej gminy w Polsce, który jest jedną wielką radarową pułapką. Tylko w tej jednej maleńkiej gminie stoi 14 fotoradarów – jeden co 150-200 metrów!

Rewal nie buduje więc parkingów. Zamiast nich zarabia na kierowcach, którzy przecież choćby na chwilę gdzieś stanąć muszą. Straż z Rewala – zamiast czuwać nad bezpieczeństwem turystów – urządza całodniowe polowania na kierowców. Do jednej miejscowości w gminie wyjeżdżają często trzy patrole tylko po to, by wlepiać mandaty!

W ciągu ostatniego weekendu wystawiono ich aż 700, nie licząc tych z fotoradarów. A najbardziej obleganym budynkiem Rewala jest siedziba straży gminnej – codziennie ustawiają się tam tabuny ludzi. – Kierowcy łamią przepisy i parkują gdzie popadnie, a my musimy przestrzegać prawa i wyciągać konsekwencje w postaci mandatu. Miałem sytuację, że pani wjechała autem na plażę i nie widziała w tym nic dziwnego – mówi Leszek Kozłowski, komendant Straży Gminnej w Rewalu. Może to i prawda. Ale nie ulega wątpliwości, że Rewal żyje z radarów. Tylko w 2012 r. z mandatów wpłynęło do gminnej kasy aż 673 700 zł. W samym okresie wakacyjnym było to 291 060 zł.

W tym roku pogoda nad morzem jest cudowna, wyrachowany Rewal zarobi więc pewnie jeszcze więcej... Mimo jednak, że dług gminy to aż 83 proc. jej budżetu, taki pomysł na zarobek raczej odstrasza od niej turystów. – Tylko na 5 minut poszedłem zameldować się w hotelu. Po wyjściu już miałem za szybą mandat. Następnym razem pojadę za granicę, na pewno wyjazd będzie tańszy – mówi Marek Pilarski, kierowca.