Wybierz samochód

Fsm

FSM

FSM (Fabryka Samochodów Małolitrażowych) to polskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne powstałe w 1971 roku z przekształcenia WSM Bielsko, do której włączono wiele zakładów mechanicznych z regionu górnośląskiego. Pierwszym samochodem tam powstającym była Syrena 104, a w następnym roku przeniesiono z FSO produkcje Syreny 105.

Po tym, gdy doszło do porozumienia z włoskim Fiatem, latem 1973 roku z fabryki zaczęły wyjeżdżać pierwsze Fiaty 126p, które zyskały wdzięczny przydomek „Maluch”. 2 lata później specjalnie dla nich została wybudowana montownia w Tychach. Przez cały swój okres produkcji przechodziły liczne modernizacje i w 1987 roku pojawił się model 126p BIS, wyróżniający się umieszczeniem silnika pod podłogą bagażnika z tyłu. Oprócz tego w Tychach powstawał także model Cinquecento.

FSM posiadała własny ośrodek badawczo-rozwojowy BOSMAL, gdzie powstawały różne wersje nadwoziowe i napędowe Fiata 126p, m. in. pick-up. Na początku lat 80. powstało w nim kilka egzemplarzy prototypowego modelu FSM Beskid 106.

Obecnie BOSMAL jest samodzielną placówką, wykonującą m. in. zlecenia Fiata, który dziś jest również właścicielem fabryk FSM.

FSM - modele

FSM - powiązane artykuły