Pierwszy w historii wyścig na torze w Soczi wygrał Lewis Hamilton (Mercedes), który na mecie pokonał swojego kolegę z zespołu Nico Rosberga i Valtteriego Bottasa (Williams). To było dziewiąte w tym sezonie zwycięstwo Brytyjczyka, ósme podwójne Mercedesa.

Tym samym, Lewis Hamilton z przewagą 17 punktów umocnił się na pozycji lidera wśród kierowców, a na swoje konto dopisał 31. zwycięstwo w karierze startów w Formule 1.

Ten wyścig jednak nie był zbytnio emocjonujący dla kibiców. Znakomita nawierzchnia toru i zachowawcza strategia Pirelli, spowodowała, że przygotowane do tego komplety ogumienia zużywały się bardzo powoli. Zgodnie z regulaminem, większość kierowców tylko raz zjechała na obowiązkowa wymianę opon. Najdłużej na torze wytrzymał jednak Nico Rosberg, który po pechowym hamowaniu na 1. okrążeniu zniszczył oponę i szybko musiał zjechać do boksów. Niemiec na jednym komplecie pokonał aż 52 okrążenia toru, co przy takiej strategii pozwoliło na awans z 20.(2 okrążenie)  na 2. miejsce na mecie.

Przed rozpoczęciem rywalizacji zawodnicy wyrazili solidarność z poszkodowanym 25-latkiem, umieszczając na kaskach, strojach i bolidach słowa otuchy oraz tworząc wspólnie koło, by w ten sposób zaprezentować swoje wsparcie rodzinie i przyjaciołom Francuza, który uległ wypadkowi podczas Grand Prix Japonii. Zespół Ferrari na swojej oficjalnej witrynie umieścił natomiast grupową fotografię z napisem: „Forza Jules”.

Dzięki wygranej w Soczi Lewis Hamilton na cztery wyścigi przed końcem sezonu ma już 17. punktów przewagi nad Nico Rosbergiem. Na czwarte miejsce awansował Valtteri Bottas. Kierowca Williamsa zdystansował Sebastiana Vettela i Fernando Alonso.

W klasyfikacji konstruktorów niezagrożony jest już Mercedes, który sięgnął po swój pierwszy tytuł w historii. Do zmiany doszło także na piątej pozycji, którą kosztem Force India zajął McLaren.

Kolejne Grand Prix sezonu 2014 odbędzie się w Stanach Zjednoczonych. Grand Prix USA zaplanowane jest na 2 listopada. Przed rokiem na torze w Austin najlepszy okazał się Sebastian Vettel, który wyprzedził Romaina Grosjeana i Marka Webbera. W tym roku zapewne będziemy oczekiwać kolejnego triumfu duetu Mercedesa.