Elantra to kompaktowy sedan o sportowej stylistyce zbudowany na płycie podłogowej hatchbacka i30. Obcenie na rynku oferowany jest model drugiej generacji po przeprowadzonym pod koniec 2013 roku face liftingu. Miał on raczej charakter kosmetyczny bo poza nowymi światłami do jazdy dziennej LED oraz wykonanych w tej technologii kierunkowskazami i tylnymi światłami przeprojektowano jeszcze tylko kształt tylnego zderzaka oraz zaproponowano nowy wzór felg aluminiowych.

Foto: ACZ / Auto Świat
Linia coupe wygląda pięknie, ale ma też wady (mało miejsca na głowami w 2. rzędzie siedzeń, gorsza widoczność)

Linia coupe pięknie wygląda, ale ma też wady

Samochód oferuje typową dla tej klasy ilość miejsca. Z przodu kierowca o wzroście ponad 180 cm bez trudu odnajdzie dla siebie wygodną pozycję. Wysoki pasażer siedzący na tylnej kanapie będzie zadowolony z przestrzeni na nogi, ale już nad głową będzie miał jej niewiele. Winę za ten dyskomfort ponosi mocno opadająca ku tyłowi linia dachu, która nadaje sportowy wygląd kompaktowemu Hyundaiowi. Mocno pochylona szyba tylna pograsza także widoczność. Na szczęście producent oferuje seryjnie w wersji Style kamerę cofania.

Foto: ACZ / Auto Świat
Składanie oparć tylnych foteliu dźwigienką umieszczoną w bagażniku

Pojemny, choć niezbyt praktyczny kufer

Bagażnik sedana ma 485 l pojemności. To dobra, choć nie rekordowa wartość wśród sedanów tej klasy. Autem kufra Elantry jest możliwość jego powiększenia dzięki składanianiu oparć tylnych siedzeń. By wykonać tę operację wystarczy zwolnić dźwignię oprać lub pociągnąć linkę umieszczoną od strony bagażnika. Inżynierowie nie do końca jednak przemyśleli wszystkie rozwiązania związane z obsługą kufra. Można go otworzyć dźwigienką z wnętrza kabiny lub przyciskiem z pilota. Nam zabrakło możliwości jego otwierania przyciskiem umieszczonym w pokrywie. Mankamentem kufra jest także umieszczenie zawiasów wnikających do wnętrza. Przy pełnym załadunku mogą one pognieść przedmioty lub wręcz uniemożliwić jego zamknięcie.

Foto: Auto Świat
Dobrej jakości materiały i nienaganna obsługa. W kierwonicy znajduje się przycisk obsługujący tryby wspomagania ukł. kierowniczego

Dobre prowadzenie i Flex Steer

W Elantrze z przodu zastosowano kolumny McPhersona, z tyłu belkę skrętną. Taka konstrukcja gwarantuje dobre prowadzenie zarówno podczas jazdy na wprost jak i na szybkich łukach. Choć zawieszenie jest dość sztywne to komfort jazdy jest na zadowalającym poziomie. Układ kierowniczy wyposażono w znany z innych modeli Hyundaia system Flex Steer. Dzięki niemu, poprzez wybranie odpowiedniego trybu pracy kierowca może dostosować siłę wspomagania do aktualnie panujących warunków drogowych lub indywidualnych preferencji. Nam najbardziej odpowiadała jazda w trybie Sport.

Dynamiczny silnik

1,6-litrowy motor wyposażony we wtrysk bezpośredni (GDI) i system zmiennych faz rozrządu gwarantuje autu dobrą dynamikę (0-100 km/h w 10,1 s). Pewne zastrzeżenia można mieć jedynie do elastyczności motoru podczas próby przyspieszania na niskich obrotach. 132-konna jednostka jest dość oszczędna (spalanie w mieście poniżej 9 l/100 km) i co ważne - cicha. Powody do zadowolenia daje także precyzyjnie działająca skrzynia biegów.

Foto: ACZ / Auto Świat
Gadżet z aut luksusowych - podgrzewanie siedzeń tylnej kanapy

Nie jest tani, ale bogato wyposażony

Ceny Elantry z tym silnikiem zaczynają się dod 61 600 zł, za to testowy egzemplarz z full wypasem (choć brakuje nowoczesnych systemów – aktywny tempomat, aut. św. drogowe, line assit) kosztował 77 600 zł. Dla przykładu konkurencyjny VW Jetta 1.4 TSI 122 KM 6 bieg. z topowym wyposażeniem Highline dostępny jest za 79 600 zł. Atutem Hyundaiai jest 5-letnia gwarancja mechaniczna.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT TESTU HYUNDAIA ELENTRY SZUKAJCIE W “AUTO ŚWIECIE” NR. 24/2014

Silnik-typ/cylindry/zawory benz. R4/16
Pojemność 1591
Moc. maks. 132/6300 KM/obr./min
Moment 158/4850 Nm/obr./min
Poj. bagażnika 485 l
Zbiornik paliwa 50 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 4550/1775/1435 mm
Przysp. 0-100 km/h 10,1 s
Napęd man. 6/przedni
Prędkość maks. 200 km/h
Średnie spalanie fabr. 6,5 l/100 km
Cena (Style) 77 600 zł

Wyposażenie seryjnie wersji Style: airbagi czołowe, boczne, kurtynowe, ESP, Flex Sterr, elketr. setr. szyby z przodu i z tyłu, podgrzewane fotele z przodu i z tyłu, radio z CD i Bluetooth, czujniki deszczu i świateł, tempomat, kamera cofania, czujniki prakowania, klimatyzacja automatyczna, felgi aluminiowe.

Plusy:

– duża ilość miejsca w pierwszym rzędzie foteli

– pojemny bagażnik

– sprężyste zawieszenie (zadowalający komfort, dobre prowadzenie)

– dobre przyspieszenie

– cichy i ekonomiczny silnik

– precyzyjna skrzynia biegów

Minusy:

– mało miejsca nad głową w 2. rzędzie foteli

– niewielki otwór załadunkowy, zawiasy wnikają do wnętrza

– kiepska widoczność do tyłu

– brak nowoczesnych systemów wspomagających kierowcę