Dokonuj rutynowych kontroli opon

Przed wyjazdem w trasę zawsze sprawdzaj opony swojego pojazdu. Napompuj je do odpowiedniego ciśnienia.

Właściwe ciśnienie opon jest zaznaczone przez producenta na wewnętrznej stronie drzwi, na słupku drzwi, na wewnętrznej stronie schowka lub drzwiczek wlewu paliwowego. Dane znajdują się również w instrukcji pojazdu.

Dane widoczne na boku opony nie oznaczają ciśnienia właściwego, lecz maksymalne. Poziom ciśnienia w oponach należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu. Kontroluj stan zużycia bieżnika. Pomoże ci to uniknąć poślizgu i aquaplaningu.

Zwolnij

Padający deszcz miesza się z zanieczyszczeniami i olejem znajdującym się na nawierzchni, tworząc warunki sprzyjające wpadnięciu w poślizg. Najlepszym sposobem uniknięcia poślizgu jest zmniejszenie prędkości. Jazda z mniejszą prędkością zwiększa styczność bieżnika z nawierzchnią, a tym samym wpływa na lepszą przyczepność.

Poznaj sposoby wychodzenia z poślizgu

Poślizg może się przydarzyć nawet najbardziej rozważnemu kierowcy. W takim wypadku należy pamiętać, żeby nie naciskać na hamulec. Nie należy pompować pedału hamulca w pojazdach wyposażonych w system ABS, lecz nacisnąć go pewnie i starać się sterować pojazdem zgodnie z kierunkiem poślizgu.

Zachowuj odpowiednią odległość od pojazdu znajdującego się przed Tobą

Jazda w warunkach deszczowych wymaga delikatnego posługiwania się przyrządami sterującymi - kierownicą, sprzęgłem, pedałami hamulca i gazu - oraz uwzględnienia większej liczby błędów i sytuacji awaryjnych. Po rozpoczęciu jazdy w warunkach deszczowych Twoje buty będą wilgotne i łatwo mogą ześliznąć się z pedałów. Przed uruchomieniem silnika wytrzyj buty o wycieraczkę lub wykładzinę samochodu. Sprawdź, czy przednie i tylne światła, światła stop i kierunkowskazów są sprawne. Pamiętaj, że hamowanie na nawierzchni mokrej jest trzy razy dłuższe niż hamowanie na nawierzchni suchej. Dlatego zachowaj odpowiednią odległość od pojazdu jadącego przed tobą. Odległość ta powinna wynosić co najmniej dwie długości twojego samochodu.

Jedź po śladach zostawianych przez pojazd jadący przed Tobą

Unikaj używania hamulców. Tam, gdzie to możliwe, zwalniaj, zdejmując nogę z pedału gazu. Włączaj światła, nawet gdy pada lekki deszcz. Dzięki temu droga stanie się dla Ciebie bardziej widoczna, a Ty zostaniesz szybciej dostrzeżony przez innych kierowców. Pamiętaj o włączaniu świateł mijania w ciągu dnia.

Przygotuj się do podróży

Jazda w warunkach deszczowych wymaga delikatnego posługiwania się przyrządami sterującymi - kierownicą, sprzęgłem, pedałami hamulca i gazu - oraz uwzględnienia większej liczby błędów i sytuacji awaryjnych. Po rozpoczęciu jazdy w warunkach deszczowych Twoje buty będą wilgotne i mogą łatwo ześliznąć się z pedałów. Przed uruchomieniem silnika wytrzyj buty o wycieraczkę lub wykładzinę samochodu. Sprawdź, czy przednie i tylne światła, światła hamulcowe i kierunkowskazów są sprawne.

Naucz się, jak postępować w przypadku aquaplaningu

Aquaplaning występuje w sytuacji, gdy woda znajdująca się przed oponami gromadzi się szybciej, niż Twój samochód jest w stanie ją wypchnąć. Ciśnienie wody powoduje, że samochód unosi się i wpada w poślizg na cienkiej warstwie wody znajdującej się pomiędzy oponami a nawierzchnią. Może to spowodować całkowitą utratę styczności samochodu z nawierzchnią i niebezpieczeństwo poślizgu, wyjechania poza pas ruchu lub zjechania z drogi. Aby uniknąć aquaplaningu, należy dbać o właściwy poziom bieżnika, ciśnienie opon oraz ich wymianę, gdy jest to konieczne. Na mokrych nawierzchniach należy jeździć wolno, omijać kałuże i w miarę możliwości poruszać się po śladach pozostawionych przez auta jadące przed nami. W trakcie aquaplaningu nie należy gwałtownie hamować lub skręcać, gdyż może to spowodować poślizg. Zdejmij nogę z pedału gazu, aby wytracić prędkość i odzyskać przyczepność kół z nawierzchnią. Jeżeli hamowanie jest konieczne, rób to delikatnie, pompując pedał hamulca. Jeżeli twój samochód jest wyposażony w ABS, możesz hamować normalnie. W razie konieczności komputer pokładowy będzie imitował pompowanie pedału hamulca.

Jeżeli deszcz staje się zbyt silny, zatrzymaj się

Silny deszcz może przeciążyć wycieraczki, powodując pozostawanie wody na szybie. Gdy widoczność jest ograniczona w stopniu uniemożliwiającym dostrzeżenie poboczy lub pojazdów w bezpiecznej odległości, zjedź i przeczekaj deszcz. Zostaw włączone światła, a także włącz światła awaryjne, aby ostrzec innych kierowców.

Pierwsze opady deszczu sprawiają, że nawierzchnia staje się bardzo śliska.

Pierwsze opady deszczu sprawiają, że warunki jazdy stają się bardzo trudne ze względu na śliską powłokę powstającą w wyniku wymieszania się wody i zanieczyszczeń pozostających na drodze, np. oleju. W takich warunkach będziesz odczuwać ograniczoną kontrolę jazdy, dlatego zachowuj szczególną ostrożność przez pierwsze pół godziny od rozpoczęcia opadów.

Zachmurzenia ograniczają widoczność

Zachowaj większą ostrożność podczas wyprzedzania.

Pozwól wyschnąć hamulcom po przejechaniu przez kałużę.

Jeżeli kałuża była na tyle głęboka, aby zamoczyć wkładki hamulcowe, wysusz je, lekko naciskając pedał hamulca.

Nie prowadź pojazdu, gdy jesteś zmęczony

Zatrzymuj się przynajmniej co dwie godziny lub 150 km, aby odpocząć.