Historia rodziny Peugeot jest niezwykła. W 1810 roku przebudowano rodzinny młyn we wsi Vandoncourt na małą fabryczkę produkująca walcowane blachy oraz wiele innych produktow jak m.in. młynki do kawy, żelazka czy piły.

Od 1850 roku wszystkie produkty były już sygnowane logo z lwem. W 1882 roku dwaj bracia stryjeczni Armand i Eugéne Peugeot rozpoczęli produkcję rowerów Le Grand Bi. Jednak inż. Armand Peugeot po spotkaniu z Gottliebem Daimlerem i innymi pasjonatami, skierował zainteresowanie rodzinnej firmy na automobile.

Pierwszy pojazd - Serpollet-Peugeot, z silnikem parowym pojawił się w 1889 roku, jednak dopiero samochód z silnikiem spalinowym Daimlera zaprezentowany w 1891 roku okazał się trafnym posunięciem. Pierwszy motocykl skonstruowano w 1903, a pierwszą ciężarówkę w 1912 roku. W tym samym roku otwarto działający do dziś jeden z największych zakładów Peugeot w Sochaux. W 1913 roku Peugeot był największym francuskim producentem z roczną produkcją 10 tys. pojazdów.

W 1974 roku nastąpiło połączenie Automobiles Citroën z Automobiles Peugeot i dzięki temu powstał koncern PSA Peugeot Citroën, który z powodzeniem egzystuje do dzisiaj.