Auto Świat Klasyki Oldtimer Marki samochodowe, których już nie ma – Adler

Marki samochodowe, których już nie ma – Adler

Autor Zdzisław Podbielski
Zdzisław Podbielski

Pierwszy samochód ma już 135 lat. To trójkołowy Benz Patent-Motorwagen nr 1. Tyle miałaby też pierwsza firma motoryzacyjna – Benz, gdyby istniała do dziś. W 1926 r. połączyła się jednak z Daimlerem, tworząc firmę Daimler-Benz, dzisiejszego Mercedesa. Wiele firm motoryzacyjnych z końca XIX i początków wieku XX nie przetrwało do dziś. Warto je jednak przypomnieć, bo tworzyły piękne modele, mają swoje miejsce w historii motoryzacji. Oto jedna z nich – niemiecki Adler.

Adler Junior
Zobacz galerię (2)
Auto Bild Klassik / Auto Bild
Adler Junior

Heinrich Kleyer w 1886 r. we Frankfurcie nad Menem założył firmę Adler-Werke i wytwarzał rowery oraz maszyny do pisania. W 1900 r. zbudowano pierwszy samochód napędzany silnikiem francuskiej firmy De Dion Bouton. Od 1904 r. stosowano silniki 2- i 4-cylindrowe własnej konstrukcji opracowane przez inż. Edmunda Rumplera. Od 1906 r. budowano popularne, małe samochody Adler Kleinwagen, a od 1907 r. większe pojazdy, wśród nich samochód dla cesarza Wilhelma II.

Adler
AdlerAdler

Pod marką Adler w 1932 r. pojawił się jeden z pierwszych samochodów z przednim układem napędowym, był nim model Trumpf skonstruowany przez inż. Hansa Gustava Röhra. Odmianę Junior tego pojazdu produkowano w latach 1934-1941, zdobyła ona największą popularność spośród samochodów marki Adler. Kolejnym sukcesem było opracowanie modelu Adler 2.5-Liter (Typ 10) z nadwoziem o aerodynamicznej linii. Produkowano go w latach 1937-1940.

Adler po niemiecku znaczy orzeł, pojazdy tej marki wytwarzano do 1940 r., wykonując pojedyncze sztuki jeszcze w 1941 r. Wyprodukowano łącznie 212 624 samochody osobowe. Pod marką Adler do 1957 r. produkowano motocykle i skutery.

Autor Zdzisław Podbielski
Zdzisław Podbielski
RD
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków