• Doładowany silnik ma 306 KM
  • Cena wywoławcza: 550 tys. dolarów

Pięciocylindrowy silnik z turbodoładowaniem o mocy 306 KM, napęd na obie osie, krótka karoseria, tylko pięć kolorów nadwozia – to najkrótsza charakterystyka Audi Sport quattro. Samochód wyprodukowano w bardzo limitowanej liczbie egzemplarzy – między 1984 i 85 rokiem powstało 214 sztuk. Wszystkie te składniki sprawiają, że na aukcji sprzedaż samochodu może osiągnąć rekordową cenę. Amerykański dom aukcyjny Gooding zlicytuje pokazywane na zdjęciach auto już 7 marca w Amelia Island na Florydzie.

Audi Sport quattro Foto: Gooding & Company
Audi Sport quattro

Czerwone Audi,jako nowe auto zostało wyeksportowane w 1986 roku do Stanów. Było jednym z 10 sztuk, które Audi sprowadziło do Ameryki, by promować udział firmy w wyścigu Pikes Peak. Dziś Gooding&Company szacuje wartość pojazdu na 550 tys. dolarów, czyli ponad 500 tys. euro. Biorąc pod uwagę cenę nowego auta w 1986 roku (203 850 DM, czyli nieco ponad 100 tys. dolarów) jego wartość przez lata zwiększyła się pięciokrotnie.

Audi Sport quattro - 40 lat tradycji

Ten samochód przechodził z rąk jednego kolekcjonera do drugiego i na wystawach oldtimerów zdobył wiele nagród. Na liczniku ma zaledwie 35 tys. mil (56 300 km). Mimo to przed sprzedażą auto przeszło trwającą 13 miesięcy dokładną renowację, by doprowadzić je do stanu salonowego. W ramach prac przejrzano silnik i skrzynię, zawieszenie i układ przeniesienia napędu. Przedni pas został na nowo polakierowany, podobnie jak felgi Ronal. Samochód jest sprzedawany z pełnym fabrycznym wyposażeniem (podnośnik, klucze, instrukcja, książka serwisowa), a na pokładzie znajdują się sportowe, 4-punktowe pasy bezpieczeństwa Sabelt. Europejczykom może przeszkadzać trochę wycechowany w milach licznik, ale poza tym trudno jest znaleźć w Audi quattro jakąś bolączkę – samochód wydaje się być najlepszym pod względem stanu egzemplarzem, który jest obecnie sprzedawany.

Audi Sport quattro Foto: Gooding & Company
Audi Sport quattro
Audi Sport quattro Foto: Gooding & Company
Audi Sport quattro