Prawie dwa lata temu Mike Brewer z brytyjskiego programu motoryzacyjnego „Wheelers Dealers” kupił w Polsce Syrenę 105 L. Cel był jasny, taki sam jak w przypadku innych wybieranych przez niego samochodów: kupić, wyremontować, sprzedać z zyskiem.

Za równowartość 1400 funtów (ok. 7000 zł) nabył kompletne auto w bardziej niż przyzwoitym stanie blacharskim, a po wykonanych przez swojego wspólnika (Edd China) pracach sprzedał je za 8000 funtów (40 000 zł) do muzeum w Wielkiej Brytanii.

Kilka miesięcy później nowa właścicielka zdecydowała się sprzedać Syrenę. Nabywcą okazał się Polak mieszkający na Wyspach. W tym miejscu zaczął się nowy etap w życiu „stopiątki”. Auto zaczęło służyć właścicielowi do okazyjnych jazd, ale ze względu na brak porządnego serwisu (zwłaszcza oryginalnych części) szybko straciło sprawność, a wiadomo przecież, że Syrena jest pojazdem, który nie wybacza serwisowych zaniedbań.

Wtedy kolega właściciela zgłosił auto do programu „Samochód marzeń: kup i zrób” i po zakwalifikowaniu do naprawy Syrena wróciła do Polski. Podstawowy problem dwukolorowej „105-ki” był prozaiczny: samochód się nawet uruchamiał, ale o spokojnej, relaksującej jeździe oldtimerem mowy być nie mogło.

Adam Klimek, gospodarz programu „Samochód marzeń”, szybko zdiagnozował najpoważniejszy problem „polki z brytyjskim paszportem” (auto zarejestrowano w Wielkiej Brytanii): do głównej naprawy kwalifikuje się dwusuwowy silnik. Oprócz tego do wymiany są „drobiazgi” – kompletny zapłon, wydech – naprawy wymagają też skorodowana przednia maska oraz układ hamulcowy z niedziałającym ręcznym.

Brytyjczycy włożyli do pojazdu także stylizowany na lata 60.-70. nowoczesny radioodtwarzacz, ale niestety, wątpliwej jakości, więc zastąpiono go oryginalnym radiem Safari. W ramach projektu poprawiono też chromowe powłoki na plastikowych elementach – obręczach przy przednich kierunkowskazach oraz kołpakach na kołach.

Po usprawnieniach auto pozostanie jeszcze jakiś czas w Polsce, po czym najprawdopodobniej wróci na Wyspy. Historię Syreny oraz jej naprawy możecie zobaczyć w najnowszym odcinku serii „Samochód marzeń: kup i zrób”, wyemitowanym na antenie TVN Turbo m.in. w poniedziałek 9 listopada o 23.15 oraz w piątek 13 listopada o 18.15.

Usprawnianie Syreny, czyli tanio już było

Pawlaczowe zapasy części do Syreny nie są niewyczerpane, więc ceny elementów do tego auta poszybowały już kilka lat temu ostro w górę. Poza tym część napraw (obróbka silnika, blacharka i lakier) kosztuje tyle samo niezależnie od tego, o jakie auto chodzi. Wyznacznikiem ceny jest jakość prac, a nie model samochodu.

Koszty usprawnienia Syreny

Obróbka silnika z kompletnym sprzęgłem i nowym kołem zam. 1574 zł
Pozostałe części 540 zł
Układ wydechowy 400 zł
Świece 45 zł
Przewody zapłonowe 60 zł
Lakierowanie 750 zł
Blacharz 250 zł
Chromowanie plastików ok. 300 zł
Radio Safari 245 zł
Materiały eksploatacyjne 300 zł
Przerywacz kierunkowskazów 25 zł
Rura powietrza 75 zł
Nowa pompa wody 500 zł
Antena 30 zł
Robocizna 2800 zł
Suma 7900 zł

Syrena 105 - nasza opinia

Specyfika Syreny powoduje, że poza Polską ciężko jest ją nawet okazjonalnie użytkować. Amatorom zarobku na naszych autach za granicą także odradzamy ten model. Ale czy Syreny można nie lubić?