Auto Świat L200 rajdówka kontra seria. Czym auto Małysza różni się od typowego pikapa

L200 rajdówka kontra seria. Czym auto Małysza różni się od typowego pikapa

Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki

Postanowiliśmy sprawdzić, jak bardzo Mitsubishi L200 Strakar Adama Małysza, startującego w rajdach terenowych, odbiega od seryjnej wersji Dakar. Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. To tylko mylne pierwsze wrażenia, samochody dzieli bardzo wiele

L200 rajdówka kontra seria. Czym auto Małysza różni się od typowego pikapa
Zobacz galerię (9)
Auto Świat
L200 rajdówka kontra seria. Czym auto Małysza różni się od typowego pikapa

Marka Mitsubishi od dawna związana była z motosportem, a zwłaszcza rajdami cross country. W rajdzie Dakar samochody z zespołu wspieranego przez fabrykę startowały od roku 1983 do 2009. W tym czasie słynni kierowcy, tacy jak: Peterhansel, Shinozuka, Masuoka, Saby, Kleinschmidt, Alphand czy Roma odnosili sukcesy na wielu kontynentach.

Obecnie samochody Mitsubishi, także te pofabryczne, znajdują się w prywatnych teamach. Jeden z nich,L200 Strakar zbudowany w Mitsubishi Motor Sport France, w rękach Carlosa Sousy zajął 4. miejsce w Dakarze. Później znalazł się w czeskim zespole Offroadsport.cz i z Miroslavem Zapletalem zawędrował na 7. miejsce w generalce Dakaru 2009. Obecnie nie najnowsza, ale wciąż konkurencyjna rajdówka, wypożyczana jest Adamowi Małyszowi i Rafałowi Martonowi do startów w mistrzostwach Polski, Pucharze Europy Centralnej (CEZ) i Pucharze Świata.

Żeby lepiej zobrazować różnice dzielące Strakara od seryjnego L200 w wersji Dakar, postanowiliśmy zestawić te dwa, podobne tylko z kształtu, samochody. Seryjny pikap Mitsubishi bazuje na sprawdzonych i powszechnie znanych rozwiązaniach technicznych. Niezależne zawieszenie z przodu, sztywny most i resory piórowe z tyłu oraz nadwozie mocowane na solidnej ramie to klasyka gatunku. Turbodoładowany silnik Diesla o mocy 178 KM zapewnia całkiem przyzwoitą dynamikę ważącemu blisko 1900 kg pikapowi (przyspieszenie 0-100 km/h – 12,1 s).

Wersja rajdowa jest konstrukcją przeznaczoną do motosportu i stworzona została na bazie wyczynowego modelu MPR 10. Podstawą jest przestrzenna rama rurowa „Faster”, która pełni także rolę klatki bezpieczeństwa. Za przeniesienie napędu odpowiedzialna jest 6-biegowa skrzynia sekwencyjna Sadev, która umożliwia szybką zmianę przełożeń bez użycia sprzęgła. Rozdział napędu odbywa się za pomocą dyferencjałów Xtrac – centralnego (blokowanego mechanicznie) i zeszperowanych przedniego oraz tylnego.

Zarówno z przodu, jak i z tyłu wykorzystano niezależne zawieszenie, którego skok ograniczono przepisami do 250 mm. Zestrojone jest z ośmioma amortyzatorami Donnere, mającymi regulację ustawień charakterystyki pracy. W warunkach rajdowych można je dostosowywać do odpowiedniego podłoża i preferencji kierowcy. Wymaga to jednak fachowej wiedzy, doświadczenia i licznych testów. Zawieszenie musi pracować tak, aby koła cały czas przylegały do podłoża i miały trakcję. Położenie środka ciężkości (regulowane przesunięciem silnika i rozmieszczeniem obciążników), wpływa na prowadzenie auta w zakrętach oraz w czasie spadania po „hopie”.

W seryjnym L200 właściwości jezdne można poprawić, stosując dostosowane do modelu zawieszenia od tunerów. Wymiana sprężyn, resorów, amortyzatorów i elastomerów może podnieść skok, prześwit, a przede wszystkim zmienić sposób tłumienia. Praca zawieszenia i wytrzymałość elementów napędowych mają kluczowe znaczenie, jeśli wykorzystywane są w sposób ekstremalny.

Od tego zależy szybkość jaką rozwinąć można w terenie. W L200 Strakar, napędzanym 4-litrowym silnikiem MIVEC o mocy 270 KM, obciążenia przenoszone na koła z agresywnymi oponami są ogromne. Charakterystyka rajdów terenowych wymaga zastosowania najbardziej wytrzymałych elementów i sprawdzonych rozwiązań, a podobne podzespoły stosowane są w różnych konstrukcjach.

Wnętrze rajdowego L200, w odróżnieniu od seryjnej wersji Dakar, pozbawione jest komfortowych siedzeń, klimatyzacji, tapicerki czy tylnej kanapy. Dwa kubełkowe fotele, wykonane z materiałów trudnopalnych są tak wyprofilowane, by zapewnić maksymalne trzymanie.W siedzeniach są miejsca do mocowania pasów 6-punktowych i wytłoczenia do chroniącego szyję systemu Hans.

Wszystkie elementy wyposażenia mają odpowiednie atesty i homologacje. Na flokowanej desce rozdzielczej, zamiast prostych zegarów, znajdują się przełączniki i wskaźniki do sterowania podzespołami, pompami paliwowymi, systemem gaśniczym, oświetleniem itd. Wszystkie przełączniki oraz bezpieczniki są opisane i znajdują się w łatwo dostępnych miejscach. Prędkość, aktualny bieg i czerwone pole obrotów pokazują się na głównym wyświetlaczu. W zasięgu pilota znajdują się dwie haldy do pomiaru dystansu i czasu oraz przydatne włączniki np. wycieraczek, sentinela.

Karoseria przypominająca kształtem samochód seryjny wykonana jest z kompozytów kevlarowo-karbonowych, tak by była jak najlżejsza i zapewniała łatwy demontaż w strefie serwisowej. L200 Strakar przygotowane zostało do rajdów długodystansowych i wyposażone w 480-litrowy, homologowany zbiornik paliwa Continental. Konstrukcja samochodu rajdowego, stworzonego do osiagania jak najwyższych prędkości w terenie, wymaga skomplikowanych wyliczeń inżynierskich i bazuje na doświadczeniach firm tunerskich czy stajni rajdowych, które zajmują sie wypożyczaniem i obsługą rajdówek.

W Europie najbardziej znane są francuski SMG, belgijski Overdrive, niemiecki X-Raid oraz czeski zespół Offroadsport. Załoga rajdowa musi stanowić zgrany duet, w którym zarówno kierowca, jak i pilot walczą o najlepsze czasy i bezpieczny przejazd. Dlatego indywidualne rozwiązania i szczegóły konstrukcyjne mają olbrzymi wpływ na wynik sportowy.

Doświadczenia zdobywane przez lata kreowania nowoczesnych technologii, często mają swoje odzwierciedlenie w produkcji wielkoseryjnej. Dlatego pojazdy firmy Mitsubishi znane są z dobrych właściwości jezdnych i często wykorzystywane jako baza do budowy rajdówek na całym świecie. Testowany L200 Dakar, niewiele ma wspólnego z rajdówką, ale z łatwością radzi sobie w terenie. Jazda nim po bezdrożach daje prawdziwą satysfakcję. W końcu jego poprzednicy testowani byli na międzykontynentalnych poligonach rajdowych.

Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki
Powiązane tematy: