Wybierz samochód

Lamborghini Countach

Lamborghini Countach to legendarny supersamochód produkowany przez włoską firmę motoryzacyjną. Auto ujrzało światło dzienne po raz pierwszy w 1971 roku w Genewie, jednak do momentu rozpoczęcia jego produkcji, musiały minąć jeszcze 3 lata. Spowodowane było to kilkoma problemami technicznymi, w tym przede wszystkim problemem z odpowiednim chłodzeniem dużej jednostki napędowej.

Lamborghini Countach miał być następcą dla legendarnej Miury, a Ferruccio Lamborghini miał nadzieję na podreperowanie finansów firmy, co, mimo ogólnego sukcesu Countacha, nie udało się. Auto otrzymało dopisek LP400, co było spowodowane wzdłużnym umieszczeniem silnika (LP-Longitudinale Posteriore). 2-drzwiowe nadwozie Countacha było tak charakterystyczne, że przez najbliższe kilkanaście lat było praktycznie nieodłącznym elementem „wyposażenia ścian” każdego dorastającego młodzieńca.

Ostre linie, duże wloty powietrza oraz niska linia sprawiały, iż nie dało się go pomylić z żadnym innym samochodem. Nad zintegrowanymi kierunkowskazami i światłami postojowymi, znajdowały się otwierane do góry reflektory. Wnętrze, choć dosyć skromne i bardzo ciasne, to wykończone zostało skórą. Aby się do niego dostać, należało otworzyć podnoszące się do góry drzwi.

Początkowo za plecami kierowcy i pasażera pracować mogła 3,9-litrowa jednostka V12, którą Countach odziedziczył po Miurze. Jednostka rozwijała 375 KM. Wiele podzespołów zawieszenia i układu przeniesienia napędu również zostało przejętych z poprzednika. Nadwozie zostało zbudowane na stalowej przestrzennej ramie.

W 1978 roku zadebiutowała odmiana Countach LP400S, której karoseria została nieco bardziej przyprawiona szczyptą nieziemskiego wyglądu, bardziej sportowego zawieszenia oraz szerszymi oponami. Gdy na początku lat 80. firma zmieniła kierownictwo, na rynku pojawiła się odmiana LP500S, która otrzymała już większy, 4,8-litrowy silnik, jednak generujący tyle samo KM co mniejszy silnik.

Dopiero 3 lata później, gdy pokazano Countacha Quattrovalvole (4 zawory na cylinder) uzyskano moc 455 KM z 5,2 litra pojemności. W związku z tym poprawie uległo przyspieszenie do 100 km/h, a właśnie odmiana Quattrovalvole była pierwszym Lambo, który przyspieszał do wspomnianej prędkości poniżej 5 sekund. Moc przekazywana była na tylne koła za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej. Ostatnią wersja produkowaną przez ostatnie 2 lata był Countach 25th Anniversary, powstały z okazji 25-lecia powstania marki.

W 1990 roku zakończono produkcję Lamborghini Countach, a jego następcą został model Diablo.

Lamborghini Countach - generacje

Toyota Yaris, Skoda Fabia, Renault Clio, Hyundai i20, Dacia Sandero – pięć popularnych aut w segmencie B

Lamborghini Countach (1974 - 1990)

Lamborghini Countach - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!