Wybierz samochód

Land Rover Discovery

Ikona samochodu

Land Rover Discovery to osobowa „terenówka” produkowana przez brytyjską firmę. Auto zadebiutowało w 1989 roku i uplasowało się pomiędzy Defenderem, a bardziej ekskluzywnym Range Roverem.

Mimo dosyć trudnego początku, Discovery odniósł niebagatelny sukces i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli marki. Początkowo auto było dostępne jedynie w wersji 3-drzwiowej, lecz już rok po rozpoczęciu produkcji, wprowadzono na rynek także odmianę 5-drzwiową. Jego stylistyka nie była porywająca. Dominowały prostokątne i pudełkowate kształty. Wnętrze było przestronne, a oprócz kierowcy, Land Rover mógł jeszcze przewieźć 4 lub 6 dodatkowych pasażerów, a jego bagażnik również odznaczał się dużą pojemnością.

Pod maską znalazły się 2 silniki benzynowe V8, 2 R4 oraz jeden turbodiesel. W przypadku jednostki wysokoprężnej mieliśmy do czynienia z 2,5-litrowym motor o mocy 113 KM. Podstawowe benzyniaki miały pojemność 2 litrów i moc 111 lub 136 KM. Z kolei widlaste „ósemki” mogły mieć 3,5 oraz 3,9 litra i pojemność odpowiednio 155 lub 166 oraz 182 KM. Tradycyjnie napęd był przenoszony na wszystkie koła, a do dyspozycji kierowcy była blokada centralnego dyferencjału.

W 1994 roku Discovery przeszło mały facelifting. 4 lata później pojawiła się II generacja terenówki Land Rovera. W porównaniu do poprzednika, druga odsłona otrzymała zaokrąglone krawędzie karoserii oraz zmodyfikowany pas przedni tylną część nadwozia. Auto otrzymało także m.in. nowy most, ramę oraz system kontroli trakcji sterowany elektronicznie. Przestronne wnętrze zostały utrzymane, a jednocześnie przy jego odpowiednim wyposażeniu, było stosunkowo luksusowe.

Pod maską tym razem dominowały doładowane diesle. Silnik miał 2,5 litra pojemności i mógł generować 113, 125 lub 138 KM. Jedyny benzyniak miał 8 cylindrów i 4 litry pojemności, rozwijając przy tym 185 KM. Napęd na 4 koła został zachowany, a do przenoszenia mocy posłużył 4-stopniowy automat lub 5-biegowa skrzynia manualna. Rok przed wprowadzeniem kolejnej odsłony (w 2003 r.) przeprowadzono jeszcze facelifting, który objął modernizację m.in. przednich świateł.

W 2004 roku pojawiła się już 3. generacja Discovery. W porównaniu o poprzedników, auto zdecydowanie urosło, a stylistyka uległa dużej zmianie. Nowoczesne kształty zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez środowiska motoryzacyjne, a samochód bardzo dobrze się sprzedawał. W pewnym sensie związana z tym było nowe podwozie (IBF-Integrated Body Frame), które było zintegrowane z nadwozie. Jednocześnie niestety spowodowało to pogorszenie właściwości terenowych, jednak stały napęd na 4 koła z reduktorem został zachowany. Po raz pierwszy zabrakło z kolei cechy charakterystycznej dla terenówki Land Rovera – zapasowego koła wiszącego na tylnej klapie.

Pod maską znalazły się 2 benzyniaki i 3 diesle. W pierwszy przypadku mieliśmy do czynienia z 4-litrową jednostką V6 od Forda o mocy 265 KM oraz 4,4-litrową jednostką V8 od Jaguara dysponującą 299 KM. Turbodiesle V6 miały pojemność 2,7 lub 3 litrów i rozwijały odpowiednio 190 oraz 245 KM. Wśród skrzynie biegów do wyboru była zarówno skrzynia manualna, jak i automatyczna, obie o 6 przełożeniach.

W 2010 roku pojawiła się IV generacja popularnego Discovery. O ile stylistyka nie uległa „drastycznym zmianom” a jedynie drobnym modernizacjom mającym na celu unowocześnienie nadwozia (m.in. pas przedni, tylne reflektory), o tyle technicznie auto przeszło szereg niewielkich przeróbek. Wnętrze jest dosyć luksusowe, a jakość użytych materiałów oraz ich spasowanie nie budzą zastrzeżeń.

Pod maską znaleźć się może 3-litrowy benzyniak V6 o mocy 340 KM, na niektórych rynkach także 5-litrowiec V8 o mocy 375 KM, a wśród diesli dostępny jest 3-litrowy silnik V6 o mocy 211 lub 256 KM. Przed faceliftingem dostępna była słabsza, 245-konna odmiana, oraz 2,7-litrowa jednostka rozwijająca 177 KM. Dostępny był 6- i 8-biegowy automat oraz manual o 6 przełożeniach.

Głównym konkurentem Land Rovera Discovery jest m.in. Toyota Land Cruiser.

Land Rover Discovery - generacje

Land Rover Discovery - powiązane artykuły

Pokaż więcej

Katalog Samochodów Auto Świat