Wybierz samochód

Maybach

Maybach

Maybach jest niemiecką marką zajmującą się produkcją luksusowych limuzyn. Firma została założona w 1909 roku przez Wilhelma Maybacha i jego syna, Karla.

Na początku zajmowali się wytwarzaniem silników do sterowców Zeppelin, a w czasie II wojny światowej w ich fabrykach powstawały czołgi. Jednak pierwszy samochód powstał 10 lat po założeniu firmy. Był to model W3 i trafił do sprzedaży w 1921 roku. 8 lat później skonstruowali pierwszy na świecie samochód z silnikiem V12 – model DS. Ich najlepsze wersje – DS7 i DS8, nazwano Zeppelin. Montowano w nich 7- i 8-litrowe siniki o mocy odpowiednio 150 i 200 KM. Ten drugi był wyposażony w...7-biegową skrzynię biegów!

Po wojnie próbowano powrócić do produkcji samochodów, lecz z marnym skutkiem. Po śmierci Wilhelma Maybacha w 1960 roku, prawa do marki zapewnił sobie koncern Daimler-Benz. Pierwsze powojenne auto zaprezentowano dopiero w 2002 roku – model 57 oraz 62. Maybacha można było kupić tylko na zamówienie.

W 2011 roku prezes Daimlera poinformował o likwidacji marki z powodu kłopotów finansowych. Jednak 3 lata później, ogłoszono, że Maybach zostanie reaktywowany, ale jako luksusowa wersja modelu Mercedesa, a nie jako samodzielna marka. Niedługo potem na salonie samochodowym w Los Angeles został zaprezentowany Mercedes-Maybach klasy S, oparty na przedłużonej wersji klasy S.

Maybach - modele

Maybach - powiązane artykuły

Pokaż więcej