Podczas piątkowego spotkania w Pałacu Prezydenckim działacze i pracownicy PZM otrzymali z rąk prezydenta wysokie odznaczenia państwowe. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został prezes PZM Andrzej Witkowski. Krzyż Oficerski OOP otrzymał Józef Serdyński, a Krzyże Kawalerskie Jan Leśniak, Henryk Śródecki i Krzysztof Tutak. Wśród odznaczonych krzyżami zasługi znaleźli się także zawodnicy Orlen Team - Krzysztof Hołowczyc, Marek Dąbrowski i kapitan ekipy startujące w rajdzie Dakar Jacek Czachor.

Zwracając się do odznaczonych Aleksander Kwaśniewski podkreślił rolę, jaką odgrywa związek w rozwoju i promocji sportu motorowego, szerzeniu kultury motoryzacyjnej i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. "Wspaniałe tradycje, dorobek i osiągnięcia Polskiego Związku Motorowego sprawiły, że z przyjemnością i satysfakcją objąłem patronat nad obchodami jubileuszu waszej organizacji" - podkreślił prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych działaczom i pracownikom PZM.

Andrzej Witkowski dziękując w imieniu odznaczonych przypomniał historię Polskiego Związku Motorowego i postać swego poprzednika Romana Macieja Pijanowskiego, który przez 33 lata kierował związkiem, pełniąc jednocześnie przez szereg lat funkcję wiceprezydenta Międzynarodowej Federacji Samochodowej. Jego energicznej działalności związek zawdzięcza swój dzisiejszy kształt - Roman Pijanowski umiejętnie połączył działalność komercyjną i sportową PZM, dzięki czemu związek stał się organizację niezależną finansowo, prowadząc działalność statutową z dochodów własnych.

Polski Związek Motorowy powstał z połączenia dwóch organizacji o kilkudziesięcioletnich tradycjach - Automobilklubu Polski i Polskiego Związku Motocyklowego. 29 stycznia 1950 roku obradujące równolegle walne zgromadzenia delegatów tych organizacji podjęły uchwały o likwidacji stowarzyszeń. Dzień później, już wspólnie, działacze przyjęli uchwałę o powołaniu Polskiego Związku Motorowego i jego statut.