Polska fabryka będzie największym przedsiębiorstwem BASF produkującym katalizatory na terenie Europy. Obecnie zakład zatrudnia 100 osób, ale do 2016 r. załoga powiększy się do 400 pracowników.

Budowa nowego zakładu o powierzchni 40 tys. m², największego w Europie obiektu BASF przeznaczonego do produkcji katalizatorów spalin, zaczęła się w końcu 2012 r. Początkowa inwestycja wyniosła 90 milionów euro. Eksploatację próbną podjęto w kwietniu 2014 r., a od ubiegłego miesiąca pracują dwie linie produkcyjne. Na tym etapie zakład zatrudnia ponad 100 osób.

BASF wybrał lokalizację zakładu na terenie Środy Śląskiej z wielu propozycji. Poważnym argumentem okazało się położenie regionu. Dotyczy to zarówno dostawców komponentów jak i samych odbiorców gotowego produktu.

Katalizatory spalin produkowane w Środzie Śląskiej stosowane są przez producentów samochodów osobowych z silnikiem benzynowym, a także samochodów osobowych i ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym, w celu spełnienia wymagań surowszych norm emisji spalin Euro 6/VI.

— Uruchomienie tego nowego zakładu produkcyjnego jest ważnym uzupełnieniem naszej globalnej sieci wytwórczej nowoczesnych technologii służących kontroli emisji — Prezes Działu Katalizatorów BASF. — Wiemy, że coraz surowsze normy emisji spalin są istotnym czynnikiem wzrostu dla naszej działalności. Nasza inwestycja w Środzie Śląskiej pozwoli nam uzyskać moce produkcyjne potrzebne do możliwie najbardziej efektywnego obsłużenia wzrastającego popytu klientów.

Foto: ACZ / Auto Świat

W zakładzie w Środzie Śląskiej produkowane są m.in. przeznaczone do użytku w pojazdach systemy do selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), rozwiązania supernowoczesnej selektywnej redukcji katalitycznej na filtrze (SCRoT), a także katalizatory rozpadu ozonu marki PremAir®.

— Z uwagi na atrakcyjność położenia i pozytywny rozwój sytuacji ekonomicznej Polska jest dla BASF korzystnym miejscem dla inwestycji — mówi dr Joachim Meyer, Dyrektor Centrum Biznesowego BASF na Europę Środkową. — Ten nowy zakład umocni naszą pozycję dostawcy innowacyjnych rozwiązań na rynki w Europie Środkowej.

Obecnie uruchomiono dwie linie produkcyjne, ale do 2016 roku nakłady inwestycyjne wyniosą 150 mln euro. Realizację inwestycji w Środzie Śląskiej od 2011 r. wpierała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Warto dodać, iż BASF w Polsce zatrudnia obecnie ok. 430 pracowników. Niemiecki koncern ma swoje zakłady w Myślenicach, gdzie produkowane są domieszki do betonu oraz w Śremie, gdzie wytwarzana jest chemia budowlana.