W przypadku opon rzadko dostajemy sygnał, że coś jest nie tak. Często natomiast zapominamy, jak istotny wpływ mają na nasze bezpieczeństwo. Przecież to jedyny element samochodu, który łączy nas z nawierzchnią. Dlatego warto zadbać o opony, aby jak najdłużej oferowały maksimum swoich możliwości. Ekspert Motointegraotr.pl grupy Inter Cars ma dla Was kilka cennych wskazówek.

Pamiętaj o indeksach

- Poza rozmiarem i przeznaczeniem na konkretne warunki atmosferyczne powinniśmy zwrócić uwagę na dwa indeksy cechujące każdą oponę – indeks nośności i prędkości. Pierwszy określa maksymalne obciążenie, z jakim opona może być eksploatowana, drugi maksymalną prędkość z jaką można poruszać się na danej oponie – tłumaczy Jan Frączak z Motointegrator.pl. Nieprzestrzeganie tych wytycznych przekłada się na szybsze zużywanie opon i pogorszenie ich właściwości.

Kontroluj ciśnienie

- Najprostszym do kontroli, a zarazem jednym z najważniejszych czynników wpływających na szybsze i nieprawidłowe zużycie opon jest nieodpowiednie ciśnienie. Zarówno zbyt wysokie jak i za niskie ciśnienie w oponie ma zasadniczy wpływ na przedwczesne zużycie opon – wyjaśnia Frączak.

Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego przyrządu do mierzenia ciśnienia, zawsze możemy skorzystać z kompresora na stacji benzynowej. Prawidłowe wartości ciśnienia powietrza w oponach znajdziemy na naklejce na progu samochodu lub wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa. - Naszym klientom zalecamy kontrolowanie ciśnienia raz na miesiąc i przed każdą dłuższą podróżą – dodaje Frączak.

Sprawdzaj zawieszenie

Niewłaściwa geometria zawieszenia jest trudna do zdiagnozowania przez kierowcę, a stanowi jedną z głównych przyczyn niewłaściwego i szybszego zużywania się bieżnika. Negatywnie wpływa również na prowadzenie auta. - Zalecałbym sprawdzanie geometrii kół przy każdej wymianie opon. Geometrię warto również sprawdzić, kiedy poczuliśmy, że mocno uderzyliśmy kołem w przeszkodę czy wjechaliśmy w większą dziurę – wyjaśnia Frączak.

Odpowiednio przechowuj

- Opony zdjęte z samochodu powinny być przechowywane w suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu, najlepiej z daleka od wszelkich środków chemicznych - zaleca Frączak. Dla opon nie ma znaczenia czy przechowujemy je założone na felgach, czy osobno.

Opony z felgami najlepiej w jakiś sposób zawiesić, na przykład na specjalnych wieszakach. Opony bez felg powinniśmy ustawić wyłącznie pionowo. Pamiętajmy jednak, aby raz na kilka tygodni zmieniać ich kolejność by zapobiec trwałym odkształceniom.

Zadbaj o opony z Motointegrator.pl

1. Przestrzegaj wytycznych producentów

2. Kontroluj ciśnienie

3. Sprawdzaj geometrię zawieszenia

4. Przechowuj w suchym i wentylowanym miejscu

Motointegrator.pl to projekt Inter Cars S.A. Jest to platforma e-commerce, która nie tylko umożliwia zakup części, opon i akcesoriów samochodowych, ale również ich montaż w jednym z ponad 5000 warsztatów sieci Inter Cars. Platformę miesięcznie odwiedza około milion użytkowników, co daje jej pierwsze miejsce wśród internetowych sklepów motoryzacyjnych w Polsce.

Klienci dostają 3 lata gwarancji na produkty montowane w serwisach sieci, pod warunkiem corocznego przeglądu auta w warsztatach Motointrgratora. W ofercie sklepu jest ponad milion produktów. Każda nabyta część dostarczana jest w ciągu 24 godzin.

Motointegrator.pl oferuje Klientom trzy sposoby dostawy zamówionych produktów: dostawę z montażem w jednym z ponad 5 tys. serwisów w całej Polsce, do punktu Motointegrator (160 filii Inter Cars) oraz do domu. Więcej informacji na www.motointegrator.pl