XIV Międzynarodowe Forum Gazowe LPG/CNG 2010

Jej wysoką pozycję na arenie międzynarodowej, potwierdza udział wielu zagranicznych firm z Włoch, Turcji, Czech, Korei, Niemiec, Francji, Szwecji, Austrii, Norwegii czy Luksemburga.

Motorem imprezy zawsze była branża autogazu, która nie tylko na naszym rynku jest największym konsumentem gazu płynnego.

Jest to także dowód na to, że polska będąc trzecim, po Korei Płd i Turcji, rynkiem autogazu na świecie stała się istotnym graczem na rynku producentów instalacji LPG.

Tegoroczne Forum Gazowego LPG & CNG 2010 upłynęło pod znakiem bardzo dobrze przygotowanych konferencji tematycznych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wystawców i dużego grona zaproszonych uczestników.

Na wyróżnienie zasługuje interesująca prelekcja Swietłany Nowołodskiej z Rosji, która jest autorką wielu analiz wschodniego rynku LPG. Z danych przez nią przedstawionych wynika m.in., że Polska jest największym odbiorcą gazu płynnego z Rosji i Kazachstanu, mając ponad 30-procentowy udział w eksporcie obu tych krajów.

Ciekawa okazała się również konferencja, na której przedstawiono raport roczny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, poświęcony  polskiemu rynkowi gazu płynnego.

Prawie 74% rodzimego rynku LPG przypada na autogaz, niespełna 16% gazu płynnego sprzedawane jest w butlach 11kg, zaś 10% rynku to gaz trafiający do przydomowych zbiorników. Struktura taka utrzymuje się na podobnym poziomie od 5 lat i świadczy o tym, że rynek autogazu jest głównym filarem tej gałęzi gospodarki.

Według przytaczanych danych, po dynamicznym wzroście branży, do około 2005 roku, w którym nastąpił 15-procentowy wzrost, zanotowano fazę stabilizacji a sektor LPG wykazuje wszelkie symptomy sektora dojrzałego. W minionym roku zanotowano niewielki, niespełna 3-proc. spadek na polskim rynku gazu płynnego. Mimo niewielkiego wzrostu zużycia gazu do celów grzewczych, spadek konsumpcji autogazu wpłynął na całą branżę. Był on jednak znacznie niższy niż zakładały "czarne" scenariusze publikowane przez media.

POGP spodziewała się takiej korekty, ponieważ mimo przyrostu liczby nowych samochodów z instalacją LPG, zużycie paliwa w tych samochodach jest znacznie niższe niż w starszych pokoleniowo pojazdach. Wpływają na to nie tylko rozwiązania techniczne zastosowane w autach, ale i coraz lepsze instalacje gazowe. Potwierdza to kolejny wzrost liczby samochodów z instalacją gazową. W 2009 po naszych drogach jeździło już 2 170 000 pojazdów zasilanych LPG.

W tym roku po raz pierwszy zorganizowano szkolenia techniczne dla przedstawicieli warsztatów montujących. Do udziału zaproszono przedstawicieli czołowych firm branży autogazu na polskim rynku: Elpigaz, Auto Gaz Śląsk oraz AC S.A. Prezentacje poszczególnych firm były ciekawe, poparte głęboką wiedzą techniczną oraz niepozbawione elementów promocji swoich najciekawszych produktów, stanowiących nowości w ofercie.

Tegoroczne Forum Gazowe, pomimo pewnego niepokoju uczestników i wystawców, spowodowanego zorganizowanym dwa tygodnie wcześniej, skierowanymi do tej samej branży,  LPG&CNG Show, okazało się udanym przedsięwzięciem, głównie za sprawą trwającej w ciągu obu dni konferencji.

Pojawienie się konkurencyjnej imprezy o zbliżonym charakterze, z całą pewnością przyczyni się także do zmian w formule Forum. Wystawcy sugerowali np. zmianę lokalizacji części targowej na bardziej przyjazną zwiedzającym. Z dużymi nadziejami przyjęto otwarte szkolenia dla pracowników warsztatów. Być może jest to również krok we właściwą stronę.

Tradycyjnie mocna część konferencyjna, nieustannie "pracuje" na dobrą opinię o całym przedsięwzięciu. Obecność Jamesa Rockalla - dyrektora generalnego WLPGA (Światowej Organizacji Gazu Płynnego ) i prezydent komisji autogazu Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego (AEGPL), podkreśliła wysoką rangę Forum Gazowego jako ważnej imprezy w europejskim kalendarzu spotkań branży LPG.